Ortodontik diş hareketi süresince kemik resorpsiyon ve depozisyonunda rol alan hormonlarda meydana gelen değişmeler
The changes in the hormones playing a role in the bone resorption and deposition during orthodontic tooth movement
  1. Tez No: 163196
  2. Yazar: MUSTAFA ERSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSAMETTİN OKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, ortodontik diş hareketi esnasında meydana gelen kemik resorpsiyon ve depozisyonunda rol oynadığı düşünülen hormonlar da (TSH, TG, T3, T4, serbest T3 (ST3), serbest T4 (ST4), PTH) ve biyokimyasal parametrelerde ( Ca, P, ALP, Osteokalsin ) ortaya çıkan değişimleri ve farklı ortodontik kuvvetlerin bu parametreler üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Araştırmamızda 38 adet dişi genç ergin Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlar tesadüfi olarak üç guruba bölündü ve 1. gruptaki tavşanlara (n=13) 20 gr, ikinci guruptakilere (n=13) 60 gr kuvvet uygulayacak şekilde deney gurubundaki her tavşanın üst ön iki kesici dişine özel bir spring yerleştirildi. Kontrol grubu olarak kullanılan üçüncü gruba (n-12) herhangi bir aperey takılmamış ve kuvvet uygulanmamışlar. Tüm tavşanlardan deney başlangıcında, 3., 14., ve 21. günlerde özel yöntemlerle kan örnekleri alındı ve biyokimyasal analizleri yapıldı. Uygulanan ortodontik kuvvet ile kemik resorpsiyon ve apozisyonunda rol oynadığı düşünülen hormon ve biyokimyasal parametrelerde değişimlerin oluştuğu gözlemlendi. Oluşturulan farklı ortodontik kuvvetlere dokunun hormonal ve biyokimyasal seviyede fizyolojik olarak farklı cevap verdiği görüldü. Diş hareketi süresince meydana gelen değişimler, hormonal ve biyokimyasal seviyede dokunun kendi içerisinde fizyolojik olarak (Feed-back mekanizması ile) dengede kaldığını veya dengeyi koruma eğiliminde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
THE CHANGES İN THE HORMONES PLAYİNG A ROLE İN THE BONE RESORPTION AND DEPOSITION DURTNG ORTHODONTIC TOOTH MOVEMENT SUMMARY The aim of this study was to investigate the emergent changes in hormones mat are believed to play a role in bone resorption and deposition during the orthodontic tooth movement [TSH, TG, T3, T4, freeT3 (ST3), free T4 (ST4) and PTH] and some biochemical parameters (Ca, P, ALP and Osteokalsin) and also to examine the effects of different orthodontic forces on these parameters. 38 New Zealand young female rabbits were used in the study. The rabbits were divided into 3 groups at random. A special spring was placed in upper anterior incisors of each rabbit in the experimental group in such a way as to apply 20gr force to Group I (n:13) and 60 gr force to Group II (n:13). The Group III (n«12) was planned as the control group and wore no appliance, so no pressure was applied to them. From all the rabbits, blood samples were taken at the beginning of the experiment and on the 3rd, 14* and 21st days and then their biochemical analyses were carried out. Some changes were observed in the biochemical parameters and hormones that are believed to play a role in bone resorption and aposition by the orthodontic force applied. It was also seen that the tissue gave a physiologically different response to the different orthodontic forces at hormonal and biochemical levels. The changes that emerged during the tooth movement showed that the tissue remained physiologically in balance or tended to keep the balance within itself at hormonal and biochemical levels.