Meme kanserinin erken tanısına yönelik iki farklı eğitimin, öğretmenlerin meme kanseri taramalarındaki inanç ve davranışlarına etkisi
The effect on teachers' beliefs and behaviours at breast cancer screening of two different educational methods intention of early detection of breast cancer
- Tez No: 163198
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBAHAT GÖZÜM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
VIII SUMMARY THE EFFECT ON TEACHERS' BELIEFS AND BEHAVIOURS AT BREAST CANCER SCREENING OF TWO DIFFERENT EDUCATIONAL METHODS INTENTION OF EARLY DETECTION OF BREAST CANCER This research has been carried out comparing the effects of different educational initiatives on the beliefs and behaviours related to the practice of early diagnosis of breast cancer. This theorical study has been planned according to the principles of a mutual checking semi-experimental research idea.“Health Belief Model”on Breast Cancer Screening developed by Rosenstock at all and adapted by Champion, and proved its validity and reliability was accepted as foundation and applied to many groups. Ninety-three female pirimary school teachers who were working in Ordu during tha time of the research agreed to join the research; fifty-one of them were model group and fourty-two of them were video group. The teachers both in video and model groups were equalled from the point of view of their age, having had breast problems before, a history of breast cancer in their family or knowing how to do breast self examination (BSE). In order to collect data, question forms were used. This included Champion's Health Belief Model Scales of Breast cancer Screening and the control list regarding how to do BSE. The video group was asked to watch a-20-minute video film explainning breast cancer screening. On the other hand, BSE was demonstrated on a breast model to the model group. The teachers in both groups were given handouts and they were reminded by telephone what to do. The collected data were evaluated by computer by using theVI ÖZET Bu araştırma, farklı eğitimsel girişimlerin meme kanseri erken tanı uygulamalarına ilişkin inanç ve davranışlar üzerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılmıştır. Karşılıklı kontrollü yan deneysel araştırma tasarımı ilkelerine uygun olarak planlanan bu çalışmada kuramsal çerçeve olarak, Rosenstock ve arkadaşları tarafından geliştirilen Champion tarafından meme kanseri taramaları için uyarlanan ve pek çok topluluk üzerinde test edilerek geçerliliği ve güvenilirliği kanıtlanmış olan“Meme Kanseri Taramalarında Sağlık İnanç Modeli”temel alınmıştır. Araştırma kapsamına, araştırmaya katılmayı kabul eden, araştırmanın yapıldığı tarihte Ordu İl merkezindeki ilköğretim okullarında çalışan ve sınıf öğretmeni olan 5 Fi maket 42'si video grubu olmak üzere 93 öğretmen alınmıştır. Video ve maket grubundaki öğretmenler yaş, geçmişte meme problemi yaşama durumu, ailede meme kanseri öyküsü, kendi kendine meme muayenesi ( KKMM) b ilme v e yapma dur umu yönünden denkleştirilmiştir. Verilerin toplanmasında, soru formu, Champion'un Meme Kanseri Taramalarında Sağlık İnanç Modeli Ölçeği ve KKMM yapılışına ilişkin kontrol listesi kullanılmıştır. Video grubuna 20 dakika süren ve meme kanseri taramalarım anlatan video filmi bir kez izlettirilmiştir. Maket grubuna meme kanseri taramaları maket üzerinde anlatılmıştır. Her iki gruptaki öğretmenlere el broşürü verilmiş ve ayda bir kez telefonla anımsatma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
VIII SUMMARY THE EFFECT ON TEACHERS' BELIEFS AND BEHAVIOURS AT BREAST CANCER SCREENING OF TWO DIFFERENT EDUCATIONAL METHODS INTENTION OF EARLY DETECTION OF BREAST CANCER This research has been carried out comparing the effects of different educational initiatives on the beliefs and behaviours related to the practice of early diagnosis of breast cancer. This theorical study has been planned according to the principles of a mutual checking semi-experimental research idea.“Health Belief Model”on Breast Cancer Screening developed by Rosenstock at ali and adapted by Champion, and proved its validity and reliability was accepted as foundation and applied to many groups. Ninety-three female pirimary school teachers who were working in Ordu during tha time of the research agreed to join the research; fîfty-one of them were model group and fourty-two of them were video group. The teachers both in video and model groups were equalled from the point of view of their age, having had breast problems before, a history of breast cancer in their family ör knowing how to do breast şelf examination (BSE). in order to collect data, question forms were used. This included Champion's Health Belief Model Scales of Breast cancer Screening and the control list regarding how to do BSE. The video group was asked to watch a-20-minute video film explainning breast cancer screening. On the other hand, BSE was demonstrated on a breast model to the model group. The teachers in both groups were given handouts and they were reminded by telephone what to do. The collected data were evaluated by computer by using theIX following tests: descriptive statics, chi-square test, Mann Whitney U, Independent Samples t test, Paired t test, and McNemar test. At the results of the education given to the video group, susceptibility, perceived self-efficacy of breast self-examination, and perceived benefits of mammography increased to relative before education given them. In addition the teachers in video group also improved in their knowledge of BSE. At the results of the education given to the model group, susceptibility, perceived self-efficacy of breast self-examination, and perceived benefits of mammography increased to relative before education given them. In addition the teachers in model group also improved in their knowledge and ability to perform BSE. As a result, it has been determined that there is no difference between the beliefs of both groups. This study showed that both video and model methods of education were effective in changing health beliefs regarding breast cancer screening and in the same level increasing knowledge and practice of BSE.