Primer somestetik korteks dördüncü tabaka (fıçı 'barrel' korteks) hücrelerinin morfolojik ve elektrofizyolojik gelişimi
Development of the cellular morphology and electrophysiology of neurons in primary somatosensory cortex layer IV (barrel cortex)
  1. Tez No: 163199
  2. Yazar: ESRA GÜRDAL
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYMELEK YALIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET PRIMER SOMESTETİK KORTEKS DÖRDÜNCÜ TABAKA (FIÇI“BARREL”KORTEKS) HÜCRELERİNİN MORFOLOJİK VE ELEKTROFİZYOLOJİK GELİŞİMİ Kemirgenlerin bıyık hücrelerinin duyusunu taşıyan talamokortikal aksonların primer somestetik (sensitif) korteks 4. tabakasında (fıçı korteks) dağılımı fıçı görüntüsü verir. Çalışmada postnatal 3. ve 7. günler arasındaki doğal tür ve kainat reseptörü alt-ünite (GluR5 ve GluR6) genleri çıkartılmış farelerin fıçı korteksinden hücre içi kayıt alındı. Nöronların fizyolojik farklılıklarının yanısıra morfolojik farklılıkları karşılaştırıldı. In vitro kayıt sırasında hücreler biyositin ile dolduruldu. Kayıtlardan sonra preperatlar fikse edilerek biyositin için gerekli kimyasal işlemler uygulandı. Biyositin ile işaretlenen 33 hücrenin 21 tanesi piramidal, 12 tanesi non- piramidal hücreydi. Hücreler aynı zamanda 'düz' veya 'dikenli' oluşlarına göre alt gruplara ayrıldı. Kayıt alman hücrelerin çoğu uyarıya adapte olan fizyolojik olarak 'regular-spiking' olarak adlandırılan hücrelerdi. Doğal tür ile kainat reseptörü alt- ünite genleri çıkartılmış fareler arasında elektrofizyolojik kayıtlarda ve morfolojik görünümde farklılık gözlemlenmedi. ıı
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ÖZET (ABSTRACT) DEVELOPMENT OF THE CELLULAR MORPHOLOGY AND ELECTROPHYSIOLOGY OF NEURONS İN PRMARY SOMATOSENSORY CORTEX LAYERIV (BARREL CORTEX) Primary somatosensory cortex of rodents is characterized by the distrabition of thalamocortical axons and layer IV 'barrel cortex' that correspond to the whiskers. in the study we recorded from neurons of postnatal day 3 to postnatal day 7 barrel cortex using Wild Type and GluRS and GluRö knock-out mice. We also compared by their morphology as well as the phsiological distinctions. During in vitro whole- cell current- and voltage-clamp recordings neurons were filled by biocytin. After recording slices were fixed and processed for biocytin chemistry. Of the 33 cells filled 21 were pyramidal and 12 were non-pyramidal. The cells were also classified into subgroups as smooth ör spiny. Most of the recorded neurons were regular- spiking cells that adapt strongly during maintained stimuli. No difference was obtained between the knock-out and wild type mice. iii