Edge-wise teknik ve chin-cap tedavisine bağlı stres hormonlarındaki değişimin periyodik aralıklarla incelenmesi
Periodical examination of the changes in the sress hormones dependent upon edge-wise technique and chin-cap treatment
- Tez No: 163197
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULVAHİT ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma, pubertal büyüme atılımı başlamamış bireylerde chin-cap ve edge-wise tedavi tekniklerinin, stres hormonlarına olan etkilerini incelemek amacıyla yapılmıştır. Edge-wise mekaniklerinin uygulandığı tedavi grubu, 4 adet premolar dişin çekimi dışında başka bir yöntemle yer ihtiyacının karşılanamayacağı, şiddetli çapraşıklık gösteren bireylerden oluşmaktadır. Chin-cap ile tedavi edilen bireyler ise, alt çenenin kapanış anında üst çeneye göre daha önde konumlanmasına bağlı, iskeletsel Sınıf III ilişkiye sahip ve kesici dişler bölgesinde genellikle negatif overjeti bulunan, yalancı prognati vakalarıdır. Bu çalışma; kronolojik yaş ortalamaları 12 yıl 7 ay olan ve sabit ortodontik tedavi gören 19 birey ile kronolojik yaş ortalamaları 10 yıl 4 ay olan ve ortopedik tedavi gören 20 bireyi içermektedir. Araştırma kapsamına alman bireylerden, tedaviye başlamadan 1 gün önce, tedaviye başladıktan 1 hafta, 2 hafta, 1 ay, 2 ay, 4 ay ve 6 ay sonra olmak üzere toplam 7 kez kan alınmıştır. Araştırmamızın materyalini, alman kan örneklerinde kortizol, ACTH, büyüme hormonu ve prolaktin için yapılan, biyokimyasal ölçümler oluşturmaktadır. Kan örneklerinin alınması, taşınması ve saklanmasında gerekli kurallara uyularak metodla ilgili olabilecek hatalar minimuma indirgenmiştir. Çalışmamızda, uygulanan ortodontik ve ortopedik kuvvetin vücutta bir strese yol açıp açmayacağı araştırılmak istendiğinden, bu strese karışabilecek psikolojik stresleri ayırt etmek amacıyla, bireyler tedaviden önce ve tedavinin ilk 6 aylık peryodu boyunca psikolojik testlere tabi tutulmuştur.IV İstatistiksel analizler sonucunda; gerek ortodontik gerekse ortopedik tedavi gören bireylerin stres hormonlarında istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler gözlenmemiştir. Her iki grupta da kortizol, ACTH, büyüme hormonu ve prolaktinin 1., 2., 3., 4., 5., 6., ve 7. ölçümleri arasında istatistiksel olarak önemli farklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to investigate the effects of chin-cap and edge-wise treatment techniques on stress hormones in the individuals whose pubertal growth spurt did not begin. The Treatment Group, in which edge-wise mechanics were applied, consists of individuals for whom the necessity of space was otherwise met by any method except for extraction of four premolar teeth, and who indicated severe disorderness. The individuals who were treated with Chin-cap were false prognathy cases who had the relation of skeletal class III and negative overjet in incisor teeth region due to lower jaw placing more frontally compared to upper jaw in closed position. This study consists of 19 cases, average age of 12 years and seven months and taking orthodontics treatment, and of 20 cases, average chronologic age 10 years and four months and taking orthopedic treatment. A day before treatment, and one week, two weeks, one month, two months, four months and six months after the treatment, blood samples were taken seven times from the individuals in this study. The materials of our study account for biochemical tests done for cortizol, ACTH, growth hormone, and prolactine in blood samples. During obtaining blood samples, carrying and preserving of the blood samples, necessary rules were followed, and the faults to appear was minimized.VI In the study, the individuals underwent psychological tests during the first six months of the treatment so that we could determine psychological stresses, as we wanted to research whether orthodontic and ortopedic force would cause a stress on the body. As a result of statistical analysis, statistically significant changes in stress hormones of the individuals having taken orthodontic and ortopedic treatment were not observed. In both groups, statistically no significant differences among the 1st, 2nd, 3rd, 4th, 5th, 6th, and 7th tests of cortizol, growth hormone and ACTH were found.