Yenidoğanda nervus peroneus communis'in anatomik incelenmesi
The anatomical investigation of the common peroneal nerve in newborn
- Tez No: 163200
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SALBACAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yenidoğanda Nervus Peroneus Communis'in Anatomik İncelenmesi Bu çalışmada 20 yenidoğan kadavrasının (13 erkek, 7 dişi) 40 alt ekstremitesi diseke edilerek n. peroneus communis ve dallarının morfometrisi ve varyasyonları incelendi. Diseksiyonlar 4x0.63-4x4 büyütmeli operasyon mikroskopu altında gerçekleştirildi. Nervus peroneus communis'in başlangıç noktası ile uç dallarına ayrılıncaya kadarki mesafe arasındaki uzaklık 21-36 mm arasında değişmekte olup ortalama 28,05 ± 4,36 mm olarak ölçüldü. Ayrıca n. peroneus communis'in ortalama çapı 2,11 + 0,41 mm olarak ölçüldü. Nervus peroneus superficialis'in ayağın anterolateral yüzündeki seyri ise 3 tip altında toplandı. Tipi (A): Nervus peroneus superficialis'in bacağın anterolateral yüzünde, lateral kas kompartmanı içinde seyrettiği tiptir ve %75 oranında görüldü. Tip2(A): Nervus peroneus superficialis'in bacağın anterolateral yüzünde ve anterior kas kompartmanı içinde seyrettiği tiptir, %15 oranında görüldü. Tip3(A): Nervus peroneus superficialis'in bacağın anterolateral yüzünde iki kola aynldığı ve bu kollardan birinin lateral, diğerininde anterior kas kompartmanı içinde seyrettiği tiptir. Bu tip %10 oranında görüldü. Nervus peroneus superficialis'in fasyadan çıktığı yerin malleolus lateralis'e uzaklığı ise ortalama 18,48 ± 3,47 mm olarak bulundu. Nervus peroneus superficialis'in uç dallarının başlangıç ve bitiş noktalan ayağın dorsal yüzünde 3 tip altında incelenmiştir. Tipl(B): Nervus peroneus supeficialis'in terminal dalları başparmaktan itibaren ilk dört parmağa ve beşinci parmağın medial yüzüne uzanıyordu. Nervus cutaneus dorsalis medialis'in orta dalı ise n. peroneus profundus ile bağlantı kuruyordu. Bu tip %82,5 oranında görüldü. Tip3(B): Nervus peroneus supeficialis'in terminal dallan ayağın dorsal yüzünde 1. ve 2. parmağa ve 3. parmağın medial yüzüne dağıldığı tiptir ve %10 oranında görüldü. Tip 6(B): Nervus peroneus supeficialis'in terminal dallan ilk dört parmağa ve 5. parmağın medial kenarına uzanıyordu. Aynca n. cutaneus dorsalis lateralisten n. cutaneus dorsalis intermedialis'in lateral dalma bir anastomoz vardı ve %7,5 oranında görüldü. Nervus peroneus profundus'un seyrinde, dallanmasında ve varyasyonların görülmesi açısından sağ-sol ve cinsiyetler arasında fark gözlenmedi. 54
Özet (Çeviri)
The Anatomical Investigation of The Common Peroneal Nerve in Newborn in this study 40 lower extremities of 20 newborn cadavers (13 male, 7 female) were dissected to investigate the morphometry and the variations of the common peroneal nerve and it's branches. Dissections were carried out under an operation microscope at 4x0.63-4x4 magnification. The begİnning part of the common peroneal nerve and distance until it gave off branches were changing between 21-36 mm and the avarage was 28,05 ± 4,36 mm. The mean diamater of the common peroneal nerve was measured as 2,11 ± 0,4 mm. The course of superficial peroneal nerve on the anterolateral part the foot has been grouped into three types. Type l (A): it is the type of the lying of superficial peroneal nerve on the anterolateral part of the foot över the lateral muscle compartment and it was observed 75%. Type 2(A): it is the type of the lying superficial peroneal nerve on the anterolateral part of the foot in the anterior muscle compartment and it was observed 15%. Type 3 (A): Superficial peroneal nerve divides in two parts on the anterolateral part of the foot and öne of this branch lain on the lateral muscle compartment and the other lain on the anterior muscle compartment and it was shown 10%. The avarage distance between the lateral malleolus and the site that the superficial peroneal nerve left the fascia was found as 18,48 + 3,47 mm. The terminal branches of the superficial peroneal nerve was examhıed on the dorsal surface of the foot as three types. Type l (B): Terminal branches of superficial peroneal nerve have been lying from the thumb to the medial 4* fingers and medial surface of the 5* finger. Intennedial branch of dorsal cutaneous nerve was connected \vith the deep peroneal nerve. This type was observed 82,5%. Type 3(B): The terminal branches of superficial peroneal nerve were lying on the dorsal surface of the foot to first and second fingers and medial surface of the third finger. This type were shown 10%. Type 6(B): Terminal branches of the superficial peroneal nerve were lying to the medial forth fingers and to the medial side of the 5tt finger. There was an anostomoz between dorsal cutaneous nerve and intermedial cutaneous nerve. it was seen 7,5%. No differences were observed on the course and branches of deep peroneal nerve and no statistical significance were found on the side and sex preferance of the variations. 55