Fetal dönemde karaciğer gelişimi
Development of liver during the fetal period
  1. Tez No: 163219
  2. Yazar: SONER ALBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ MALAS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Morfoloji, Morphology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
65 ÖZET Fetai dönemde karaciğer gelişimi Bu çalışma fetal dönemdeki insan fetuslarında karaciğer geiişimi ve yerleşimini araştırmak ve morfometrik bilgiler elde etmek amacı ile yapıldı. Çalışma; harici anomalisi ve patolojisi olmayan, yaşları 9-40 haftalar arası olan 121 adet ölü fetusta yapıldı. Karaciğerin lokalizasyonu ve komşu yapıiaria olan ilişkisi, ligamentlerinin özelliği, boyutları, loblarının boyutları, porta hepatis'in visseral yüzdeki lokalizasyonu, vena cava inferior çapı ve karaciğerle olan ilişkisi ve farklı karaciğer şekilleri, değerlendirildi. Karaciğere ait parametrik veriler (uzunluk, genişlik, kalınlık, ağırlık, hacim) elde edildi. Fetal dönem boyunca karaciğerin umbilicus'tan geçen transvers hattın üzerinde yerleştiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY Development of liver during the fetal period This study has aimed to determine the development and location of the liver and to obtain morphometric data in the human fetuses during the fetal period. The study was carried on 121 human dead fetuses with no external pathology and anomaly, aged 9-40 weeks. The location of liver and its relation with the neighboring structures, ligaments, and dimensions of liver and its lobes, diameter of inferior vena cava and its relation with iiver, various shapes of iiver and the localization of the porta hepatis on the visceral surface of the iiver were established. The parametric values (length, width, thickness, weight, volume) of liver were measured. Along the invested period liver was observed to be iocated above the transverse axis that passing through the umbilicus.