Dirsek ekleminin kollateral bağlarının anatomisi ve klinik önemi
The anatomy and the clinical significance of the collateral ligaments of the Elbow Joint
- Tez No: 163226
- Danışmanlar: PROF.DR. ALAİTTİN ELHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, lateral ve medial koliateral ügament komplekslerinin değişik bölümlerinin aralarındaki ilişkiyi tanımlamak ve dirsek ekleminin stabilitesine olan katkılarını tesbit etmek amacıyla, fikse edilmiş 25 kadavra üst ekstremitesinde yapîldi. Ortak ekstensor tendonu oluşturan kasların arasında bulunan aponeurotik septaların, tüm materyallerde aynı şekilde olmak üzere, baş aşağı gelmiş iki adet“T”harfinin yan yana duruşu şeklinde dizildikleri gözlendi. Örneklerin tamamında, epicondylus iateralis ve çevresinden başlayan ekstensor kasların bu alanda ligamentum coilaterale radiale ve ligamentum anuîare radii'ye, iateralden önemli bir destek sağladıkları gözlendi. Ligamentum coliaterale radiaie'nin, proksimaide epicondyius iateraiis'in ön-alt bölümüne, distalde de yelpaze şeklinde dağılarak ligamentum anuiare radii ve m. supinator üzerindeki aponeurotik yapıya tutunduğu tesbit edildi. Ligamentum coiiateraie lateraie'nin posteriora yönelerek ligamentum anuiare radii'yie kaynaşan bölümüne ait liflerin bir kısmının bu bağı çapraziayarak incisura radialis'in arka kenarının altında, crista musculi supinatoris üzerinde soniandığı görüldü. Ligamentum anuiare radii'nin incisura radialis'e tutunan arka ucundan ayrılan bir kssım liflerin de yine aynı vertikai hatta, fakat daha proksimaide ayrı bir bölgeye tutunduğu gözlendi. Ligamentum anuiare radii'nin alt kenarından ayrılan bir kısım liflerin crista muscuii supinatoris'den ayrılarak incisura radiaiis'in altına doğru kivrıidiğı ve kemik üzerinde crista muscuii supinatoris'den daha az belirgin bir çıkıntı üzerinde sonlandiğı görüldü. M. pronator teresin caput humeraie'sine ait liflerin bir kısmının iigamentum coiiateraie mediaie'nin anterior bandı'nın yapısına katıldığı gözlendi. M. pronator teresin caput ulnare'sine ait üfierin bu bölgede ikiye ayrıldığı, öndeki liflerinin, epicondylus mediails'e doğru yön değiştirdiği ve anterior bandın ön bölümüne paralel bir şekilde yaklaşarak bu bağın ön kısminin yapısına katıldığı; arkadaki liflerin ise yine anterior bandın ulna üzerindeki bölümüne yaklaşık 60°'iik bir açı ile yön değiştirmeden yaklaşarak bu band üzerinde sonlandiğı görüldü. Bu liflerin ligamentum coiiateraie mediaie'nin obiik bandı ile aynı yönde olduğu gözlendi. Ligamentum collateraie mediaie'nin anterior bandının, epicondyius iateraiis'in anteroinferior yüzünden başlayarak uina'nsn processus coronoideus'unun media! yüzünde sonlandiğı ve processus coronoideus'un mediai kenarından itibaren yaklaşık 2 cm ulna'nın üzerinde uzandığı tesbit edildi. 106İncelenen ulna'iar üzerinde, anterior bandın tutunma hattı boyunca uzanan belirgin bir çıkıntının bulunduğu gördük. Fleksiyonda, bandın ön bölümüne ait lifler gergin hale gelirken arka bölümüne ait lifler gevşemekteydi. Ligamentum coliateraîe mediaie'nin posterior bandının, tek bir parça şeklinde olmadığı, arasını yağ ve bağ dokusunun doldurduğu lif demetleri şeklinde olduğu gözlendi. Bu liflerin, özellikle fleksiyonda gergin hale geldiği görüldü.
Özet (Çeviri)
This study was done on 25 upper extremities of cadavers which were fixed in 10% formaldehyde in order to define the relationship between the various parts of the lateral and medial collateral ligament complexes and to determine their contributions on the stability of elbow joint. Intermuscuiar aponeurotic septum which are placed between the muscles that form common extensor tendon, are observed in ail materials in the same pattern. It was in the shape of two upside down T' letter that lie side by side. In ail specimens; it is observed that, the extensor muscies, starting at and around the lateral epicondyle, laterally supported the radial collateral ligament and anular ligament. It is observed that, radial collateral ligament was attached on the anterior and distal part of lateral epicondyle proximaiiy and on the aponeurotic structure on the anular ligament and supinator muscle distally, in the form of fan-shaped structure. It is determined that, part of the fibres of the lateral collateral ligament crossed the anular ligament and inserted at the distal part of the posterior edge of the radial notch on the tubercie of the supinator crest. Some of the fibres that originates from the posterior edge of the anular ligament are observed to attach on the same vertical line but more proximaiiy. Some of the fibres that originated from the distal edge of the anular ligament are observed to leave the supinator crest, curve towards the bottom of the radial notch and insert on a less significant line than supinator crest on the ulna. Some of the fibres of humeral head of pronator teres muscle are observed to blend with anterior band of the medial collateral ligament. It is determined that, fibres of the humeral head of pronator teres muscle are divided anteriorly and posteriorly into two at this region. The anterior fibres were observed to change direction towards the medial epicondyle, lied paraieliy to the anterior part of the anterior band and blend with the anterior part of this ligament. The posterior fibres were observed to approach the part of the anterior band that lie on the ulna with the angle of approximately 60° without changing direction and inserted on this band. These fibres are observed to be in the same direction with the oblique band of the mediai collateral ligament. The anterior bundle of the medial collateral ligament is determined to originate from the anteroinferior aspect of the lateral epicondyle, insert at the 108İncelenen ulna'iar üzerinde, anterior bandın tutunma hattı boyunca uzanan belirgin bir çıkıntının bulunduğu gördük. Fleksiyonda, bandın ön bölümüne ait lifler gergin hale gelirken arka bölümüne ait lifler gevşemekteydi. Ligamentum coliateraîe mediaie'nin posterior bandının, tek bir parça şeklinde olmadığı, arasını yağ ve bağ dokusunun doldurduğu lif demetleri şeklinde olduğu gözlendi. Bu liflerin, özellikle fleksiyonda gergin hale geldiği görüldü.