Diabetik ratlarda Nöron Spesifik Enolaz ile S100B proteininin ölçülmesi ve Gabapentin verilmesinden sonra bu parametrelerde oluşan değişiklikler
- Tez No: 163244
- Danışmanlar: PROF.DR. EMİR DÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu deney, Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Araştırmalar Merkezi'nden (FÜTDAM) sağlanan ve ağırlıkları 200-250 gram olan toplam 24 rat üzerinde yapıldı. Ratlar kafeslere konuldu ve içebilecekleri kadar su ve yiyebilecekleri kadar da yem verildi. Laboratuar şartlarımızda deneysel diabet oluşumunun kaçıncı günlerde meydana geldiğini gözlemleyerek ratlar 3 gruba ayrıldı. Kontrol grubu (n=8): Deney süresince ratlara her gün 0,5 cc serum fizyolojik intraperitoneal (i.p.) verildi. Diabetik grubu (n=7): 50 mg/kg streptozotocin (STZ) i.p. verilerek ratlar diabetik hale getirildiler. Diabet + gabapentin grubuna (n=9): 50 mg/kg STZ i.p. verilerek diabetik hale getirildikten sonra 50 mg/kg gabapentin i.p. verildi. 6 hafta sonunda ratlar dekapite edildi.
Özet (Çeviri)
This experiment was performed on 24 rats each weighing 200-250 grams taken from Firat University Faculty of Medicine Experimental Investigation Centre. Rats were put into cages and given enough water and food. Under laboratory conditions rats were divided into 3 groups according to creation day of experimental diabetes mellitus (DM). Rats in the control group (n=8) were given 0.5 cc physiologic saline intraperitonealy (IP). Rats in diabetic group (n=7) were given 50 mg/kg IP Streptozotocin (STZ) to make them diabetic. Rats in diabetes mellitus + gabapentine group (n=9) were given 50 mg/kg IP STZ to make them diabetic and then given 50 mg/kg IP gabapentin. Six weeks later all of the rats were decapitated.