Deneysel olarak oluşturulan kemik defektlerinde demineralize kemik matriksi (DKM) ve sığır kaynaklı anorganik hidroksiapatit/hücre bağlayıcı peptid kombinasyonunun (SKAHM/P-15) kemik oluşumu üzerindeki etkinliğinin histolojik ve histomorfometrik olar
Histologic and histomorphometric comparative study on the efficacy of demineralized bone matrix and anorganic bovine derived hydroxyapatite matrix/cell binding peptide combination used in experimental bone defect
  1. Tez No: 163264
  2. Yazar: MUSTAFA GÜNBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ADNAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Ağız Diş Çene Hastalıkları ve Cerrahisi (DİŞHEK.) Anabilim Dalı Doktora Tezi /KONYA- 2005 Mustafa GÜNBAŞ DENEYSEL OLARAK OLUŞTURULAN KEMİK DEFEKTLERİNDE DEMİNERALİZE KEMİK MATRİKSİ (DKM) VE SIĞIR KAYNAKLI ANORGANİK HİDROKSİAPATİT/HÜCRE BAĞLAYICI PEPTİD KOMBİNASYONUNUN (SKAHM/P-15) KEMİK OLUŞUMU ÜZERİNDEKİ ETKİNLİĞİNİN HİSTOLOJİK VE HİSTOMORFOMETRİK OLARAK DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışmada, insan kaynaklı demineralize kemik matriksi (DKM) ve sığır kaynaklı anorganik hidroksiapatit matriks/ hücre bağlayıcı peptid kombinasyonunun(SKAHM/P-15) kemik oluşumuna etkinliği histopatolojik ve histomorfometrik olarak birbirleriyle ve kontrol defektleriyle karşılaştırılarak incelenmiştir. Bu amaçla, 24 adet Yeni Zelanda tavşanının, kafatasında frontal ve paryetal kemiklere 4' er adet 7-8 mm çapmda standart kemik defektleri oluşturuldu. Bu defektlerden üçü DKM, SKAHM/P-15 ve DKM ile SKAHM/P-15 karışımı ile doldurulurken, kalan defekt kontrol grubu olarak boş bırakıldı. Birinci. 3. ve 6. aylarda elde edilen örnekler histolojik ve histomorfometrik olarak değerlendirildi. Her üç greffleme sahasında 6 aylık değerlendirme dönemi sonunda belirli oranlarda kemikleşme gözlendi. Ancak en az kemikleşme SKAHM/P-15 partikülleri etrafında oluşurken, en iyi kemikleşme DKM partiküllerinin etrafında saptandı. Özellikle SKAHM /P-15'in osteojenik potansiyelinin değerlendirilmesi amacıyla daha fazla deneysel ve klinik çalışma yapılması gerektiği sonucuna varılmıştır. 78
Özet (Çeviri)
SUMMARY HISTOLOGIC AND fflSTOMORPHOMETRIC COMPARATIVE STUDY ON THE EFFICACY OF DEMINERALIZED BONE MATRIX AND ANORGANIC BOVINE DERIVED HYDROXYAPATITE MATRIX/CELL BINDING PEFUDE COMBINATION USED IN EXPERIMENTAL BONE DEFECT In this study, efficacy of bone graft materials known as demineralized bone matrix (DBM) and anorganic bovine derived hydroxyapatite matrix/cell binding peptide (ABM/P- 15) were histologically and histomorphometrically investigated and compared with each other and control groups. Twenty four New Zealand rabbits were used in this invesitgation and 4 standart skull defects were made in the frontal and parietal bone. Three of the defects were filled with DBM, ABM/P-15 and DBM with ABM/P-15 combination and fourth one was left as the control group. In the sequence of 1., 3. and 6. month periods, eight rabbits in each period were evaluated histopathologically and histomorphometrically. At the end of 6 months, all these three materials were surrounded by certain amounts of bone. However, the best bone formation were seen around DBM particules while the least were around ABM/P-15 particules. It is concluded that more experimental and clinical studies are required to evaluate particularly the osteogenic potential of ABM/P-15. 79