ST-elevasyonlu akut miyokard infarktüslü hastalarda ambulatuar nabız basıncı ve diğer kan basıncı parametrelerinin erken dönem prognostik önemi
  1. Tez No: 163265
  2. Yazar: İHSAN DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZCAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Amaç: Akut miyokard infarktüsünün (AMI) ciddi komplikasyonlan mevcut olup prognoz üzerine etkili birçok faktör bulunmaktadır. Yüksek kan basıncının kardiyovasküler mortaliteyi artırdığı ve infarktüslü olgularda prognozu etkilediği bilinmektedir. Ancak hangi kan basıncı parametresinin ne kadar önemli olduğu ve infarktüslü olgularda ideal kan basıncı düzeyinin ne olduğu iyi bilinmemektedir. Diyastolik kan basıncında J eğrisi olduğu ve düşük diyastolik kan basınçlarının mortaliteyi artırdığına dair kanıtlar mevcuttur. Çalışmamızda AMPlı olgularda erken dönem ambulatuar nabız basmcı ve diğer kan basmcı düzeylerinin bir aylık kardiyovasküler son noktalar üzerine etkisinin olup olmadığım araştırmayı amaçladık. Yöntem: Çalışmamıza 2003-2005 yıllan arasında ilk kez ST segment elevasyonlu AMI geçiren ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi'ne başvuran toplam 119 hasta alındı. Hastalara yatışlarının ilk 48 saati içinde kan basıncı ölçümü için ambulatuar tansiyon aleti takıldı. Tüm hastalara yatışlarının ilk 72 saati içinde ekokardiyografi yapılarak ejeksiyon fraksiyonu (LVEF) ve duvar hareket skor indeksi (WMSI) hesaplandı. Hastalar 1 ay sonra telefon ile aranarak kardiyovasküler son noktalar( ölüm, reenfarkt, rekürren anjina) kaydedildi. Bulgular: Hastaların 1 aylık mortalite oram %6, reinfarktüs oram %3 ve rekürren anjina oram %16 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Acute Myocardial infarction(AMI) has serious complications and there are many factors affect prognosis. It is known that high blood pressure increases cardiovascular mortality and affects the prognosis. However which blood pressure parameter is more important and what is the ideal level of blood pressure have not been known yet. There are some evidence about presence of J curve in diastolic blood pressure and increased mortality with low diastolic blood pressure. In this study we aimed to investigate the effect of early phase ambulatory pulse pressure and other blood pressure levels an one month cardiovascular end points. Methods: 119 patients with first ST elevation AMI included in this study. Ambulatory blood pressures were measured in first 48 hours after admission. LVEF and WMSI were measured by echocardiography within 72 hours of admission. One- month later cardiovascular end points were recorded by phone call. Results: One-month mortality rate, reinfarction rate and recurrent angina rate were found as 6%, 3% and 16% respectively.