Sinüs tabanı yükseltilmesi uygulamasında demineralize kemik matriksi ve kollajenize heterolog kemik greftinin tek başlarına ve trombositten zengin fibrin ile birlikte kullanımlarının kemik iyileşmesi üzerine olan etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental evaluation of the effectiveness of demineralized bone matrix and collagenated heterologous bone grafts used alone or in combination with platelet rich fibrin on bone healing in sinus floor augmentation
  1. Tez No: 399089
  2. Yazar: ELİF PEKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ RANA KARACA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Maksiller posterior bölgenin dental implantlar ile restorasyonu, bazı anatomik kısıtlamalar nedeniyle zor olmaktadır. Uygulanacak dental implantlar için yeterli kemik yüksekliğinin sağlanması açısından maksiller sinüs tabanı yükseltilmesinin bu bölge için uygun bir tedavi seçeneği olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmanın amacı, maksiller sinüs tabanı yükseltilmesi uygulamalarında demineralize kemik matriksi ve kollajenize heterolog kemik greftinin tek başına ve trombositten zengin fibrin ile birlikte kullanımının kemik iyileşmesi üzerine etkilerini histolojik, histomorfometrik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirmektir. Bu çalışmada 36 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Tavşanlarda bilateral sinüs tabanı yükseltmesi yapılarak oluşturulan 72 adet defekt, defektlerin doldurulduğu malzemelere göre; demineralize kemik matriksi (DBM), DBM ile trombositten zengin fibrin (PRF) kombinasyonu, kollajenize heterolog kemik grefti (CHBG) ve CHBG ile PRF kombinasyonu olmak üzere 4 gruba ayrılmıştır. Operasyon sonrası dönemde tavşanlar, 2., 4. ve 8.haftaların sonunda sakrifiye edilmiştir. Elde edilen örnekler histolojik, histomorfometrik ve immünohistokimyasal olarak değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda kullanılan tüm materyallerin biyouyumlu olduğu belirlenmiştir. 2.haftada PRF'li çalışma gruplarında inflamasyonun daha yoğun olduğu gözlenmiştir. DBM'li gruplarda CHBG'li gruplara göre daha yoğun izlenen inflamasyon, 2.haftadan itibaren azalmıştır. DBM partikülleri çalışma süresi boyunca rezorbe olmuş ve kalan DBM partikül miktarı 2.haftadan 8.haftaya azalmıştır. CHBG partikül miktarı ise 4.haftaya kadar azalmış, bu haftadan itibaren sabit kalmıştır. Tüm gruplarda 2.haftada yeni kemik oluşumunun başladığı, ilerleyen haftalarda da bu oluşumun arttığı görülmüştür. 2.haftada CHBG ile kombine PRF'nin kullanıldığı gruptaki osteoblastik proliferasyonun sadece CHBG'nin kullanıldığı gruba göre daha fazla olduğu izlenmiştir. Çalışma süresinin sonunda en fazla kemik oluşumu, DBM ve DBM ile kombine PRF'nin kullanıldığı gruplarda meydana gelmiştir. PRF'nin kullanılan greft materyalleri üzerine kemik iyileşmesi açısından etkisinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığı ancak CHBG ile birlikte kullanılmasının erken dönem kemik iyileşmesi üzerine pozitif bir etkisi olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Restoration of the edentulous posterior maxilla with dental implants is difficult due to some anatomical limitations. Maxillary sinus augmentation has been proposed as an appropriate treatment option for providing adequate bone height for dental implant placement in posterior maxilla. The aim of the present study was histologic, histomorphometric and immunohistochemical evaluation of the effectiveness of demineralized bone matrix and collagenated heterologous bone grafts used alone or in combination with platelet rich fibrin on bone healing in sinus floor augmentation. In this study 36 New Zealand rabbits were used. 72 bone defects were obtained by performing bilateral sinus floor augmentation and they divided into 4 groups according to the grafting materials employed: demineralized bone matrix (DBM), platelet rich fibrin (PRF) combined with DBM, collagenated heterologous bone graft (CHBG) and PRF combined with CHBG groups. The rabbits were sacrificed at 2,4 and 8 weeks after surgery. All samples were evaluated by histological, histomorphometrical and immunohistochemical examinations. According to these examinations, all materials were biocompatible. Inflammation was observed to be more intense in PRF used study groups at the 2nd week. Inflammation degree was higher in DBM groups than CHBG groups and it decreased beginning from the 2nd week. DBM particles were resorbed during the study period and the amount of DBM particles decreased from 2 to 8 weeks. The amount of CHBG particles decreased from 2 to 4 weeks and remained stable in the next 4 weeks. New bone formation was started by the 2nd week and increased from 2 to 8 weeks in all groups. Osteoblastic proliferation was observed to be higher in CHBG combined with PRF group than CHBG-only group at the 2nd week. More bone formation occurred in the DBM-only and DBM combined with PRF groups at the end of the study period. The effect of PRF on graft materials used for bone healing was not statistically significant but it was thought to be a positive influence on early bone healing when it is used together with CHBG.