İnguinal hernilerde bupivakainin ve levobupivakainin spinal anestezi üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the spinal anesthesic effects of bupivacaine and levobupivacaine in inguinal hernia repair
- Tez No: 163268
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET AKÇABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
69 ÖZET Bu çalışmada; spinal anestezi altında tek taraflı inguinal herni operasyonu geçirecek olan hastalara eşit dozda, eşit konsantrasyonda ve eşit hacimde bupivakain ve levobupivakain verildi ve her iki ilacın duyusal bloğun Tö'ya ulaşma, iki segment gerileme ve çözülme zamanı, motor blok sonlanma zamanı, hemodinamik parametrelerdeki değişiklikleri, ilk analjezik ihtiyacı sırsındaki VAS değerleri ve yan etkileri karşılaştırıldı. Bu amaçla ASA I-II risk grubunda 40 hasta, spinal aralığa enjekte edilecek ilaçlara göre rastgele 2 gruba ayrıldı. Grup B'ye 4 mL % 0.25'lik bupivakain, Grup L'ye 4 mL % 0.25'lik levobupivakain verildi. Cerrahi girişim için gerekli olan duyu bloğunun Tö'ya ulaşma zamanı Grup L'de 13.5 + 6.8 dk, Grup B'de 14.3 ± 5.2 dk olup gruplar arasında istatistiksel fark belirlenmedi. Duyu bloğunun iki segment regresyonu için geçen zaman değerlendirildiğinde (Grup L'de 99.8± 15.6 dk, Grup B'de 86.5 ± 24.0 dk) Grup L'de anlamlı olarak uzun bulundu (p=0.045). İki grup arasında duyusal bloğun tamamen regresyonu için geçen zaman Grup L'de 198.6 dk ve Grup B'de 201.2 dk olup benzerdi. Alt ekstremitelerde motor blok sonlanma zamanı gruplar arasında benzer bulundu. Gruplara ait ortalama arter basıncı ve kalp atım hızının zamana bağlı değişiklikleri benzer bulundu. Perioperatif dönemde görülebilecek yan etkiler gruplara göre karşılaştırıldığında, bradikardi sıklığı levobupivakain grubunda bupivakain grubundan anlamlı olarak düşüktü. Bu çalışmanın sonuçlan; levobupivakainin, bupivakaine benzer farmokodinamik özellikler taşıdığını ve daha az kardiyovasküler yan etkisi olduğunu göstermektedir. Biz de levobupivakainin spinal anestezide bupivakain yerine seçilebilecek etkili ve güvenli bir lokal anestezik olduğu kanısına vardık.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY In this study equal doses, concentrations and volumes of bupivacaine and levobupivacaine were given to patients who would have unilateral inguinal hernia repair under spinal anesthesia and the onset time for sensorial block to Te and duration time for sensorial block, time to two segment regression of sensorial block, duration time for motor block, changes in hemodynamic parameters, VAS scores at the time of first analgesic request and side effects were compared. For this study, 40 ASA I-II patients randomly seperated into two groups. Group B received 4 mL % 0.25 bupivacaine and Group L received 4 mL % 0.25 levobupivacaine. The onset time for sensorial block to To was 13.5 ± 6.8 min. in Group L, 14.3 ± 5.2 min. in Group B and there was no statistically difference. The two segment regression of sensorial block (99.8± 15.6 min in Group L, 86.5 ± 24.0 min in Group B) was significantly longer in Group L. Duration time of sensorial block was 198.6 min in Group L ve 201.2 min in Group B and they were similar. In lower extremities, motor block duration time was similar in two groups. The variations of mean arterial pressure and heart rate in the course of time were similar in both groups. When the perioperatif side effects compared, bradycardia was found to be significantly lower in levobupivacaine group than bupivacaine group. The results of this study shows that intrathecal levobupivacaine has similar pharmacodynamic properties with racemic bupivacaine but has less cardiovasculer side effects. We conclude that levobupivacaine is an effective and safe local anesthetic that can be used intrathecally instead of bupivacaine.