Buzağılarda enterik bovine coronavirus enfeksiyonlarının araştırılması ve epidemiyolojide klinik olarak sağlıklı sığırların rolü
Investigation of enteric bovine coronavirus infections in calves and the role of clinically healthy cattle in epidemiology of coronavirus infections
- Tez No: 163292
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA ŞİMŞEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
6.ÖZET Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2005 Sibel HASIRCIOĞLU Buzağılarda enterik bovine coronavirus enfeksiyonlarının araştırılması ve epidemiyolojide klinik olarak sağlıklı sığırların rolü Enterik bovine coronavirus (BCV) varlığı yönünden; 63 adet ishalli buzağıdan ve 77 adet klinik olarak sağlıklı inekten (63 adedi ishalli buzağıların annelerine ait olmak üzere) alınan dışkı örnekleri ELISA ile incelendi. BCV; araştırmada kullanılan hiçbir annenin/ineğin dışkısında saptanamazken, 63 buzağıya ait dışkının 2 (% 3.1) tanesinde tespit edildi. Ayrıca, 63 ishalli buzağının 36'sından ve 77 ineğin 46'sından alman kan serum örnekleri kompetetif- ELISA ile coronavirusa spesifik antikorlar yönünden araştırıldı. Sonuçta 36 buzağının 9 adedinde (% 25) ve 46 ineğin 35 adedinde (% 76) seropozitiflik gözlendi. Virus izolasyonu amacıyla BCV antijen varlığı saptanan 2 adet dışkı örneğinin Vero, MDBK ve HRT-18 hücre kültürlerine ekimleri yapıldı. Dışkı örneklerinin her bir hücre kültürüne 5 kör pasajı sonucunda BCV izolasyonu gerçekleştirilemedi. 48
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Viroloji (VET) Anabilim Dalı DOKTORA TEZİ/ KONYA-2005 Sibel HASIRCIO?LU Investigation of Enteric Bovine Coronavirus infections in calves and the role of clinically healthy cattle in epidemiology of coronavirus infections Fecal specimens from 63 diarrhoeic calves and 77 healthy cows (Out of 77 cows, 63 were dams of diarrhoeic calves) were examined for the presence of bovine coronavirus (BCV) antigens by ELISA. Coronavirus was detected in feces of 2 (3.1 %) of 63 calves while not detected in any of the cows. Blood serum samples from 36 of 63 diarrhoeic calves and from 46 of 77 cows were also tested coronavirus specific antibodies by competitive ELISA. Nine (25%) of 36 calves and 35 (76%) of the 46 cows were seropositive. Two fecal samples that were determined to be coronavirus positive by ELISA were also inoculated into Vero, MDBK and HRT-18 cell cultures. BCV was not isolated from two faecal samples after 5 blind passages on the cell lines. 49