Travma hastalarında alkol kullanım bozuklukları: Sıklığı ve nedensel ilişkisi
- Tez No: 163316
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN YARGIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
66 ÖZETLER Alkolün suç veya kazaların gerçekleşmesinde tesirinin olup olmadığını araştırmak amacıyla 50 travma yaşamış, 50 travma yaşamamış İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis hastası üzerinde araştırma yapıldı. Deneklerle alkolün kötüye kullanımı veya bağımlılığı yaşayıp yaşamadıklarıyla ilgili MATT ve SCID testleri kullanılarak mülakatlar yapıldı. Hipotez alkolün kişiyi suç veya cezaya normalden daha yakın olmasına yönelik etkilerinin olduğu yönündeydi. İki grubun test sonuçları“t”testi yöntemiyle karşılaştırıldı ve iki grup arasında her iki test sonucuna göre anlamlı bir farkın olduğu tespit edildi. Alkolün fizyolojik ve psikolojik etkilerinin kişinin travmaya normalden daha yakın olmasına sebep olduğu sonucunun bütün hastanelerin, bütün acil servisleri için önemli bir sonuç olduğu ve hastaların fizyolojik tedavilerinin yanı sıra alkolizm tanısı ve gerekiyorsa tedavisi bağlamında değerlendirilmelerinin gerektiği salık verildi. SUMMARY To research the effects of the alcohol in criminal events and accidents; we talked with 100 patients who were being treated in Istanbul University Medicine Faculty Emergency Service. 50 of these patients had a trauma, and 50 of these patients hadn't. To determine the patients who have alcoholism problem or not, MAST and SCID tests were applied. The hypothesis: The alcohol has effects of being in a trauma in the person's behaviours. The test results of both groups was compared witi.“t”test and found a difference which has a meaning. The result (that the psychological and physical effects of alcohol make people more available to have a trauma) is very important for hospitals and emergency services. Because this result can give an idea to the doctors of a emergency services about the physical treatment is not sufficient for patients, they must be careful about patient's alcoholism problems and they must canalize them to the alcoholism specialists if it necessary.
Özet (Çeviri)