Yüzdeki atrofik nedbe ve yaşlanmaya bağlı kırışıklıkların tedavisinde otolog fibroblast kullanımı
Clinical application of autologous fibroblasts for the treatment of facial rhytids anddermal depressions
- Tez No: 163315
- Danışmanlar: PROF.DR. ATİLLA ARINCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
YÜZDEKİ ATROFIK NEDBE VE YAŞLANMAYA BAĞLI KIRIŞIKLIKLARIN TEDAVİSİNDE OTOLOG FİBROBLAST KULLANIMI ÖZET Günümüzde yumuşak doku augmentasyonu, gerek cerrahi dışı yüz gençleştirme tekniklerinin bir parçası olarak, gerekse de rekonstrüksiyon amaçlı uygulama alanları arasında, popülarite kazanmıştır. Ancak yapılan tüm araştırmalara rağmen ideal dolgu malzemesi arayışları sürmektedir. Otolog fîbroblastlann laboratuar ortamında çoğaltılarak konsantre halde problemli bölgelere enjeksiyonu, fizyolojik ve uzun ömürlü bir yeni nesil augmentasyon aracıdır. Bu yöntemin kozmetik amaçlı uygulamaları, yurt dışında son 10 yıldır popülarite kazanmış olup, başarılı sonuçlar bildirilmiştir. Ancak ülkemizde bu tür bir uygulamaya yönelik bilimsel veriler henüz bulunmamaktadır. Bu tezde, otolog fîbroblastlann çoğaltılarak terapötik amaçlı kullanımının fakültemiz koşullarında gerçekleştirilmesi ve standardizasyonu, bir seri hastada uygulanması ve alman sonuçların dünya literatürüne yansıyan sonuçlar ile karşılaştırılması hedeflenmiştir. Pilot çalışmaların sonucunda, kendi koşullarımıza adapte edilmiş standart bir üretim ve uygulama sistemi geliştirilmiştir. Bu sistem çerçevesinde yapılan hasta uygulamalarının üç ve altıncı aydaki sonuçları, hasta ve iki ayrı gözlemci tarafından objektif formlar ile değerlendirilmiş ve bulgular yorumlanmıştır. Literatür ile paralel, başarılı sonuçlar elde edilmiş, yöntem ile ilişkili olabilecek major bir komplikasyona rastlanmamıştır. Çalışmamızın özgün bir parçası olan, hyalüronik asid içerisinde çözünmüş otolog fibroblast enjeksiyonları, seçilmiş bir hasta alt grubu üzerinde uygulanmış ve yüz güldürücü sonuçlar elde edilmiştir. Özetle bu tez çalışması ile ve hücre kültürünün klinik uygulamaları yolunda bir adım atılmıştır. Ön sonuçların yüz güldürücü olması yöntemi geliştirerek devam ettirmek ve bu tedaviyi rutin uygulamalarımız arasına sokmak için itici güç teşkil etmektedir.
Özet (Çeviri)
CLINICAL APPLICATION OF AUTOLOGOUS FIBROBLASTS FOR THE TREATMENT OF FACIAL RHYTIDS AND DERMAL DEPRESSIONS ABSTRACT Currently, soft tissue augmentation for both cosmetic and reconstructive purposes is quite popular. However, although the subject has been thoroughly investigated, the constant search for the ideal filler material is still on the agenda. The use of autologous fibroblasts for soft tissue augmentation represents a natural, safe and long lasting alternative to traditional soft tissue fillers. Although the method has been used clinically in the United States and Europe for the past ten years, no signficant attempts have yet been reported for its use in our country. In this dissertation, the aim has been to establish a standard method adapted to our own facility and evaluate our findings related to the use of cultured autologous fibroblasts for therapeutic purposes, in a group of patients. In guidance of preceding pilot studies, a standard method concerning both the laboratory and the clinical processes has been established. The findings related to the clinical applications in a group of patients have been objectively evaluated using standard efficiency and patient satisfaction forms, on the third and sixth months, filled by both the patient and two separate investigators. Results were found to be succesfully similar to those previously reported in the literature. No major complications related to the procedure were encountered. A unique part of our study has been the use of autologous fibroblasts, suspended in injectable hyaluronic acid. The results of this modification have also proved succesful in a subgroup of patients. In summary, this study represents an original and valuable attempt for the clinical use of tissue and cell culture facility products in our faculty. The succesful preliminary results are a source of motivation to improve the method and extend our pool of patients.