Uçucu madde bağımlılarında antemortem ve postmortem örneklerde madde düzeylerinin headspace gaz kromatografisi ile belirlenmesi
  1. Tez No: 163322
  2. Yazar: ŞÜKRİYE YILDIZİLİ KARADAYI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Adli Tıp Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışmada, antemortem ve postmortem uçucu madde bağımlılarının kan ve idrar örneklerindeki uçucu madde derişimlerinin, Headspace Gaz Kromatografisi ile belirlenmesi yapıldı. Uçucu maddeler, ucuz olmaları ve yasal yollardan kolaylıkla elde edilebilmeleri nedeniyle, toplumun gençleri arasında hızla yayılmaktadır. Uçucu madde kullanımı, pek çok sağlık sorununu içerebilmesinin yanında, doğrudan veya dolaylı olarak ölüme de neden olabilmektedir Çalışmada kullanılan Headspace Gaz Kromatografîsi/Alev İyonlaşma Dedektörü, çeşitli biyolojik materyallerden uçucu maddelerin belirlenmesi amacıyla kullanılan hızlı ve duyarlı bir kromatografik analiz yöntemini sağlar. Gerek antimortem, gerekse postmortem kan ve idrar örneklerindeki uçucu maddeler, bu cihaz yardımıyla taranarak, tarıımlanmıştır. Böylelikle, Türkiye'deki uçucu madde kullanım durumunun belirlenerek sürekli izlenmesine olanak veren önemli bir adım atılmıştır.
Özet (Çeviri)
Volatile Substances are known to be inexpensive, easily and legally acquired and therefore have widespread use among youngsters. Additionally volatile substance abuse (VSA) represents an important health threat. It may also be a precipitating factor of death. In this study blood and urine volatile substance analyses of three groups that represented by 23 abusers of volatile substances which applied to AMATEM, 6 cases of questionable death which autopsied at the council of forensic medicine and 10 non-abusers were carried out and compared by using Headspace Gas Chromatography. The analyses of volatile substances were carried out in litiiium-heparineized blood and unspiked urine according to the HS-GC/FID standard volatile substance analysis method. The average of toluene levels in antemortem blood was 1,61 lug/ml and in urine unobtainable in majority but in some cases was 0,562ug/ml. According to the results of postmortem blood volatile analysis toluene levels were distinguistable. The determination of the amount of inhalation could not be explained, because of the unknown composition of thinners on solvents and the differences of the metabolism, weight, age, assay polymorphism, health of each abuser. In conclusion determination of volatile substances in blood and urine samples by rapid and sensitive procedure by application of standard chromatographic method has been studied. Thus, health risks and composed of volatile substances used in Turkey has been determined and blood, urine parameters of users.