Koroner arter hastalarında lima dokusundaki ve kandaki homosistein düzeylerinin karşılaştırılması
Compore to homocystem levels between lima tissue and slood in coroner artery disease
  1. Tez No: 163347
  2. Yazar: HARUN DÜVER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ERDOĞAN İBRİŞİM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
43 ÖZET Koroner arter hastalığı, en çok karşılaşılan kalp hastalığıdır. Bu hastalığın oluşumunda temel patoloji aterosklerozdur. Ateroskleroz için bir çok bağımsız risk faktörleri vardır ve buna yeni eklenen kan homosistein düzeyinin yüksekliğidir. Buradan yola çıkarak biz çalışmamızda koroner arter bypass kararı alınan hastaların kan homosisteini ile koroner arter bypassda, greft olarak kullanılan internal Mamarian Arter dokusundaki homosistein düzeyinin ölçümünü yaptık. Bu ölçümler sonucunda; 6 hastada hafif homosisteinemi olarak kabul edilen düzeyler tespit ettik, 12 hastada ise kan homosistein düzeyi normal sınırlarda veya normalin altında bulundu. Ayrıca kan homosistein düzeyleri ile folik asit ve B12 düzeyleri arasında ters korelasyon tespit edildi. LİMA doku homosistein düzeyi, kan homosistein düzeyinden düşük bulunmuştur. Koroner arter bypass grefti olarak kullanılan LİMA'nın ateroskleroza dayanıklılığının, fizyolojik ve histolojik özelliklerinin yanı sıra, dokusundaki düşük homosistein düzeyi ile de ilişkili olabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
44 SUMMARY Coronary artery disease is the most seen cardiac disease. The basic patological factor the disease is atherosklerosis. Elevated plasma homocystein levels have been reported to be an independent risk factor for the atherosklerosis besides the other independent risk factors. Serum homocystein and LİMA tissue homocystein levels were measured in patients who prepared for coronary artery bypass. The results of this study have shown that homocystein levels in 6 patients are mild elevated, in 12 patiens these levels are normal or under the normal levels. We found negative corralation between serum homocystein levels and folic acid, B12 levels. The mean of LİMA tissue homocystein levels were found under the mean of serum homocystein levels. We thought that the rezistance to atherosclerosis of LİMA tissue which used as coronary artery bypas greft may due to the low homocystein levels besides its physiological and hystological properties.