Koroner bypass operasyonlarında lad endarterektomisini takiben yapılan lima-lad anastomozlarının uzun dönem anjiografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of lima-lad anastomosis long termpatency following lad endarterectomy in coronary bypass operations
  1. Tez No: 802228
  2. Yazar: FARİDA ZAHİROVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ GÖKSEDEF
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Diffüz koroner arter hastalığı günümüzde hala kalp cerrahlarının tedavi seçenekleri konusunda araştırmaya devam ettiği kritik bir konudur. Tam revaskülarizasyon sağlamak için koroner bypass cerrahisi sırasında uygulanan alternatif bir yöntem koroner arter endarterektomisidir. Literatürde bu tekniğin güvenirliği, mortalite ve morbidite üzerine etkisini araştıran çalışmaların sonuçları hala tartışmalı olduğundan, uygulanma kriterleri konusunda kesin fikir birliği oluşmamıştır. Bizim bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, kliniğimizde gerçekleştirilen koroner endarterektomi uyguladığımız hastalarda uzun dönem açıklık oranlarını belirlemek, ileride kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gereç ve Yöntem- Çalışmada, kliniğimizde 01.01.2014- 31.12.2021 tarihler arasında koroner endarterektomi uygulanan ve greft açıklığını kontrol etmek amaçlı kontrastlı görüntüleme yapılan 20 hasta incelendi. Veriler retrospektif olarak değerlendirildi, hastane arşivi, hasta dosyaları tarandı. LAD endarterektomisi bulunmayan hastalar çalışma dışı bırakıldı. Bulgular- Çalışmadaki 20 hastanın hepsine LAD endarterektomi + patch-plasti uygulandı. 17 hastada LİMA grefti LAD'ye yapılan patch üzerine anastomoze edildi. LAD'ye anastomoze edilen greftlerin 12'nin (%60) açık olduğu görüldü. Ortalama 4 yıllık sağkalımın %95 olduğu saptandı. Hastaların 5'inde (%25) perioperatif miyokard enfarktüsü gözlemlendi. Postoperatif dönemde yüksek doz inotrop, İABP veya ECMO desteği ihtiyacı olmadı. Sonuç- Komplike koroner arter hastalarında tatmin edici düzeyde revaskülarizasyon sağlamak için uygun anastomoz alanı bulunmayan koroner arterlere alternatif cerrahi seçenek olarak endarterektomi uygulana bilinir.
Özet (Çeviri)
Diffuse coronary artery disease is still a critical issue today that cardiac surgeons continue to explore regarding treatment options. An alternative method used during coronary bypass surgery to achieve complete revascularization is coronary endarterectomy. Since the results of the studies investigating the safety, mortality and morbidity effects of this technique in the literatüre are still controversial, there is no definite consensus on the application criteria. Our purpose in conducting this study is to determine long-term patency rates in patients who underwent to coronary endarterectomy performed in our clinic, and to investigate its usability in the future. Materail and Method- In the study, 20 patients who underwent coronary endarterectomy in our clinic between 01.01.2014 and 31.12.2021 and had contrast-enhanced imaging to control graft patency were examined. Data were evaluated retrospectively, hospital archives and patient files were scaned. Patients without LAD endarterectomy were excluded. Results- All 20 patients in the study underwent LAD endarterectomy + patch-plasty. In 17 patients, the LIMA graft was anastomosed onto the LAD patch. It was observed that 12 (60%) of the grafts anastomosed to the LAD were open. The mean 4-year survival was found to be 95%. Perioperative myocardial infarction was observed in 5 (25%) of the patients. There was no need for high-dose inotropic, IABP or ECMO support in the postoperative period. Conclusion- In order to satisfactory revascularization in patients with complicated coronary artery disease, endarterectomy can be performed as an alternative surgical option for coronary arteries that do not have an appropriate anastomosis area.