Etanol ile oluşturulan deneysel ülser modelinde omeprazol, famotidin, misoprostol ve trimetazidin'in koruyucu etkilerinin karşılaştırılması
The effects of omeprazole, famotidine, misoprostol,trimetazidine and ethanol induced ulcer
  1. Tez No: 163361
  2. Yazar: MÜCTEBA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EROL EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
40 6. ÖZET Etanol İle Oluşturulan Deneysel Ülser Modelinde Omeprazol, Famotidin, Mizoprostol ve Trimetazidin'in Koruyucu Etkinliklerinin Karşdaştırılması Çalışmaya 60 adet Wistar Albino cinsi sıçan alınarak, 10' arlı 6 gruba ayrılmıştır. Ön tedavi olarak omeprazol ve famotidin 40 mg/kg, trimetazidin 5 mg/kg ve misoprostol 100 jxgr/kg uygulanmıştır. İki gruba SF ön tedavisi uygulanmış ve ön tedavilerden 1 saat sonra (SF uygulanan bir grup hariç) % 95'lik alkol 1 mi intragastrik verilmiştir. Mide mukozaları makroskobik ve mikroskobik olarak incelenmiş, mide dokusu MDA sevileri ile birlikte SOD ve CAT aktiviteleri ölçülmüştür. Sıçanlarda % 95'lik alkol uygulanması tüm gruplarda histopatolojik olarak lezyon meydana getirmiştir. Omeprazol, misoprostol ve trimetazidin mukozal lezyonları azaltırken, famotidin mukozal lezyonları azaltmamıştır. Ayrıca famotidin evre 2 mukozal hasan arttırmıştır. Yine omeprazol, misoprostol ve trimetazidin damarsal patolojiyi azaltırken, famotidin damarsal patalojiyi arttırmıştır. Alkol uygulaması mide dokusundaki MDA seviyelerinde anlamlı değişiklikler meydana getirmiştir. Omeprazol ve famotidin uygulanan grupta MDA seviyelerinin azaldığım saptadık. Trimetazidin ve misoprostol uygulanan grupta ise MDA seviyeleri artmasına rağmen istatistik açıdan sonuçlar anlamlı değildi. SOD aktivitesi, famotidin ve omeprazol uygulanan grupta artmış olarak bulundu. Famotidinin yaptığı MDA artışı istatik açıdan anlamlı idi. Trimetazidin ve misoprostol grubunda ise SOD aktivitesi azalırken bu istatiksel açıdan anlamlı değildi. CAT aktivitesi tüm gruplar arasında istatiksel açıdan anlamlı değildi % 95Tik etanol midede mukozal lezyon meydana getrimekte; omeprazol, misoprostol ve trimetazidin mukozal lezyonu azaltmakla birlikte misoprostolün mide mukoza lezyonlarını azaltması istatiksel açıdan anlamlı idi. Famotidin mide mukoza lezyonlarını azaltmamış, mukozal lezyonun yaygınlığım ve damarsal patololojiyi arttırmıştır. Çalışmada kullanılan 4 ajanın ölçülen SOD ve CAT aktivitelerinde değişiklik meydana getirmemiş olması antioksidan aktiviteleri yanında diğer mekanizmalarında dikkate alınması gerektiğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
41 7. SUMMARY The Effects of Omeprazole, Famotidine, Misoprostol, Trimetazidine and Ethanol Induced Ulcer. We aimed to invastigate the protective effects of omeprazole, famotidin misoprostol and in trimetazidin methanol induced experimental ulcer model. In our study 60 wistar albino type rats. They were divided 6 group each contained ten rats. It is applied as a gretreatment omeprazole and famotidine 40 mg/kg, trimetazidin 5 mg/kg and misoprostol 100 |ig/kg. It is given SF to the two at group. One hour after pretreatment 1 ml %95 ethanol is given intro gastrically. The gastric mucosa is investigated macroscopially and microscopially. Gastric tissuve MDA levels and SOD and CAT activitialy levels are measured. The application %95 ethanol in very group produced histopatopathologic lesion in rats. Omeprazole, misoprostol and trimetazidine decrased mucosal lesion but famotidin didn't besides famotidine increased stage two mucosal injury. Once again omeprazole, misoprostol and trimetazidine decreased vasculer pathology but famotidine didn't lesion ethanol application caused significant changes in gastric tissuve MDA levels in omeprazole and famotidine applied groups MDA levels decreased. In trimetazidine and misoprostol applied groups MDA levels decraesed despite it was stastically meaningless. Famotidine's MDA increasement was atastifically meaningful. In famotidine and omeprazole group SOD activity is increased stastically and misoprostol group SOD activity is decreased but it was satastically meaningless Induced gastric mucosal lesion with %95 ethanol omeprazole, misoprostol and trimetazidine decreased the mucosal lesion. Misoprostol effects wasstastifically meaningful. Only famotidine didn't decreased the mucosal lesion, it increased difuseal mucosal lesion and vascular pathology.