Sıçanlarda oluşturulan hepatik iskemi/reperfüzyon hasarı üzerine oksitosinin etkisi
- Tez No: 163362
- Danışmanlar: PROF.DR. CUMHUR YEĞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Karaciğer iskemi reperfüzyon hasan hepatik rezeksiyon (Pringle manevrası), karaciğer transplantasyonu, travma ve hemorajik şok durumlarının kaçınılmaz bir sonucudur. Serbest oksijen radikallerinin ve nötrofîllerin iskemi-reperfüzyon (Î/R) hasarında önemli rol oynadıkları bilinmektedir. Hipotalamusta paraventiküler ve supraoptik nukleusta üretilen oksitosin (OT), antisekretuar ve antiülser etkiye sahiptir, yara iyileşmesini olumlu yönde etkiler, ve immün ve enflamatuar olaylann idaresinde görev alır. Bu çalışmada oksitosinin hepatik İ/R hasarmdaki koruyucu rolü araştırıldı. Sprague-Dawley sıçanlarda medyan ve sol karaciğer lobuna (-70%) giden kan akımı 30 dakika süresince engellenerek oluşturulan iskemiyi takiben 1 saatlik reperfüzyon uygulanarak İ/R hasan oluşturuldu. OT veya serum fizyolojik (SF) tedavili İ/R grubuna (n=8) cerrahiden 24 saat, 12 saat önce ve reperfüzyon başlangıcında 500 fig/kg OT veya 1 ml of SF intraperitoneal olarak verildi. Taklit cerrahi grubu (n=6), kontrol olarak alındı ve iskemi oluşturulmaksızın laparotomi yapıldı. Sıçanlar cerrahi işlem sonrasında dekapite edildi. İskemiye maruz bırakılan loblar nötrofil infiltrasyonun göstergesi olan miyeloperoksidaz (MPO), lipit peroksidasyonun göstergesi olan malondialdehit (MDA), anahtar bir antioksidan olan glutatyon (GSH) ve kollajen düzeyleri ölçümü için örneklendi. Serum örneklerinde tümör nekroz faktör alfa (TNF-a) ve transaminazlar (AST, ALT) çalışıldı. Karaciğer hasan histopatolojik olarak ışık mikroskopisi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Liver ischemia-reperfusion (UR) injury is a serious, but apparently unavoidable, consequence in several circumstances such as hepatic resectional surgery (Pringle maneuver), liver transplantation, trauma and hemorrhagic shock. It is known that free oxygen radicals and neutrophils play an important role in I/R injury. Oxytocin (OT), produced in the paraventricular and the supraoptical nuclei in the hypothalamus possesses antisecretory and antiulcer effects, facilitates wound healing and is involved in the modulation of immune and inflammatory processes. In this sudy the protective role of oxytocin on hepatic I/R injury is investigated. I/R-injury was induced by inflow occlusion to median and left liver lobes (-70%) for 30 min of ischemia followed by 1 hr of reperfusion in female Sprague-Dawley rats (250-300g). OT or saline treated I/R group (n=8) was introduced 500 ^ıg/kg OT or 1 ml of saline intraperitoneally at 24 hr, 12 hr and immediatelly before reperfusion procedure. Sham operated group (n=6), served as control, underwent laparotomy but no liver ischemia. Rats were decapitated at the end of ischemic period. Lobes exposed to ischemia were sampled for the measurement of myeloperoxidase (MPO) activity -indicating neutrophil infiltration-, malondialdehyde (MDA) -indicating lipid peroxidation- glutathione (GSH) -a key antioxidant- and collagen levels. Tumor necrosis factor alfa (TNF-oc) and transaminases (AST, ALT) were assayed in serum samples. Histopathological analysis of liver damages are evaluated by light microscopy.