Fokal, malignite şüphesi gösteren akciğer lezyonlarının anatomik lokalizasyonları ve plevral, fissürel ilişkilerinin çok dedektör sıralı bilgisayarlı tomografi cihazları ile incelenmesi
  1. Tez No: 163368
  2. Yazar: MEHMET CÜNEYT BAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Chest Diseases, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ince aksiyel kesitler ve MPR kullanıldığında elde edilen görüntülerin miktarı oldukça artmaktadır. ÇDSBT ile elde edilen görüntülerin incelenmesinde sıklıkla kalın aksiyel kesitler tercih edilmektedir. Bu yüzden fokal malignite şüphesi gösteren akciğer lezyonlarını incelerken hangi durumlarda ince aksiyel kesitler ve multîplanar rekonstrüksiyonları kullanmanın yararlı olacağını ve görüntü kalitesini geliştireceğini tanımlamak istedik. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Fokal malign akciğer lezyonu şüphesi olan 24 hastayı inceledik. Standart olarak, 5 mm'lik kalın aksiyel kesitler (mod A) rekonstrükte ettik. 1.25 mm'lik ince aksiyel kesitlerden (mod B) sagital ve koronal reformatlar (mod C) oluşturduk. Elde ettiğimiz görüntüleri bir iş istasyonunda lezyonların segmental lokalizasyonları, plevra ve fissürlerle olan ilişkileri göz önünde bulundurulacak şekilde inceledik. Görüntülerin incelenmesine mod A ile başlanmış ve sırası ile mod B ve Mod C yönünde devam edilmiştir. BULGULAR: Yirmidört hastada, 20 tanesi plevra ve fissürlere yakın komşuluk içinde olan toplam 29 fokal malignite şüphesi gösteren lezyon tespit edilmiştir. Bütün görüntülerin ışığı altında yapılan değerlendirmede mod B ve C mod A"ya ek olarak 19 lezyonda ve mod C, mod B'ye ek olarak 11 lezyonda bilgi artışına olanak sağlamıştır. SONUÇ: Fokal, malignîte şüphesi gösteren akciğer lezyonlarının incelenmesinde, özellikle de plevra ve fissürlere yakın komşuluğu olanlarda multiplanar reformatların kullanılması çok yararlıdır. Bu tip vakalarda multidata setinden elde edilen ince aksiye) rekonstrüksiyonlar ve reformatlar kullanılması tavsiye edilir.
Özet (Çeviri)
The amount of images increases substantially with thinly collimated multislice CT scans. Reviewing of multislice data is often prefferred on thicker axial sections. Therefore, we wanted to identify those situations in which reconstructions of thin sections and multiplanar reformats are useful and do improve assessment of focal suspected malign lung lesions. MATERIALS AND METHODS: We examined 24 patients with suspected focal malign lung lesions. As a standart, we reconstructed 5 mm thick axial sections (mode A). From thin 1.25 mm axial sections (mode B) coronal and sagittal reformats ( mode C) were created. On a workstation we interactively reviewed images with respect to segmental localization of lesions, their relation to the plevral surfaces and the fissuren. Rewieving started with mode A and progressed through mode C. RESULTS: In 24 patients, a total of 29 focal suspected malign lung lesions were found, 20 of which had a close relation to the plevral surfaces and the fissuren. For all findings comparison of mode B and C to A revealed additional information in 19 lesions, mode C to B in 11 lesions. CONCLUSION : Multiplanar reformats improve the assessment of focal suspected malign lung lesions, especially of those related to plevral surfaces and the fissuren. In such cases, thin section reconstructions and reformats from multislice data sets are advisable.