FDG PET/BT görüntülemede insidental fokal tiroid uptake'nin değerlendirilmesi
Evaluation of incidental focal thyroid uptake on FDG PET/BT
  1. Tez No: 236708
  2. Yazar: FERAHNAZ ÇINARAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN HALAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
FDG PET/BT çekilen ve daha önce bilinen tiroit lezyonu olmayan hastalarınbir kısmında, insidental olarak tiroit glandında fokal FDG tutulumugörülebilmektedir. Çalışmamızda PET/BT incelemelerinde tiroitte insidental olaraksaptanan fokal FDG tutulumlarının klinik önemini araştırmak istedik. Bu amaçlaOcak 2005 ? Ağustos 2008 tarihleri arasında tiroit dışı malin hastalıklarındeğerlendirilmesi amacıyla bölümümüze gönderilen, daha önceden primer tiroitpatolojisi bilinmeyen ve tekrar PET/BT çalışmalarının dâhil edilmediği toplam 10792inceleme çalışmaya dâhil edildi. Olguların 326 tanesinde (%3.02) tiroit glandındafokal/multifokal FDG tutulumu izlendi. Bunlardan 116 hastada olası tiroitpatolojilerini araştırmak için incelemelere gidilebildi ve tiroit USG yapıldı.Hastalardan 91!inde 10mm nodül görüldü ve tiroit sintigrafisi çekildi. PET/BT'detiroit glandındaki fokal FDG tutulumu saptanan sintigrafide hipoaktif nodül izlenen79 hastaya İİAB uygulandı. Sintigrafide hiperaktif nodül izlenen 12 hastadan 4tanesine de USG bulgularının malignite şüphesi taşıması nedeniyle İİAB yapıldı.Toplam 83 hastanın 24 tanesinde (%28.91) primer (22 hasta) veya sekonder (1 memeca metastazı, 1 akciğer ca metastazı) tiroit malinitesi saptandı.Tiroit insidentalomalarının SUDmax değeri ile patoloji sonucu benin veyamalin olması arasında anlamlı bir ilişki görülmezken, nodül boyutları ile patolojisonucunun benin veya malin olması arasındaki ilişki ise anlamlı bulundu.Sonuçta FDG PET/BT'deki tiroit insidentolamalarında malin lezyonsaptanma olasılığı yüksektir. FDG tutulumuna göre bu lezyonlarda malin-beninayrımını yapmak mümkün değilse de bu tiroit insidentalomalarının USG ve sintigrafiile korelâsyon yapılması, sintigrafide hipoaktif nodül saptanırsa İİAB ile verifiyeedilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Incidental focal thyroid uptake is seen in some patients who don?t have ahistory of any thyroid disease on FDG PET/CT. We aimed to investigate the clinicalmeaning of these thyroid incidentalomas. The study included 10792 patients withoutany previous history of any thyroid disease, referred to PET/CT unit between January2005 ? August 2008 (repeated PET/CT scans were excluded from the study). In 326of the patients (3.02%) focal/multifocal thyroid incidentalomas were observed. 116Patients could be investigated. USG examination was performed in all of them.Thyroid scintigraphy was done to the 91 patients with thyroid nodule 10mm. FNABwas performed in 79 patients with hypofunctioning nodule. FNAB was alsoperformed in 4 patients with hyperfunctioning nodules having suspicious findings onUSG. As a result, FNAB was performed in 83 patients. In 24 (28.91%) primary (22patients) or secondary (1 breast ca metastases, 1 lung ca metastases) thyroidmalignancies were detected.There was no significant correlation between SUVmax of the thyroidincidentalomas and FNAB results. A significant difference found between thenodule sizes of the malignant and the benign group.As a conclusion there?s a high possibility of a malignant lesion in thyroidincidentolamas. SUDmax values of the lesions are not useful in discriminationbetween malignancy and benignity. But, the thyroid incidentalomas detected onFDG PET/CT should be further examined. FNAB should be performed in hypoactivenodules.