MRG ile saptanan malignite için şüpheli bulguları olan (BI-RADS 4) lezyonlarda histopatolojik benignite oranı
Histopathologic benignity rate in lesions with suspicious findings for malignancy (BI-RADS 4) detected by MRG
- Tez No: 868831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT CÜCE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Radyasyon Bilim ve Teknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Amaç: Meme Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) BIRADS 4 kategorizasyonda %2 ile %95 oranında geniş bir aralıkta malignite riski mevcuttur. Meme MRG kullanımın yaygınlaşması ile birlikte BIRADS 4 kategorizasyon ile yanlış pozitiflik oranları artmaktadır. Amacımız MRG'de BIRADS 4' de maligniteyi düşündürecek parametrelerin yanında benign sonuçları destekleyen parametre veya parametreleri araştırmaktır. Ayrıca, Mamografi (MG) ile Ultrasonografi (US) de BIRADS 4 subkategorizasyonlar (4A, 4B, 4C) gibi MRG BIRADS 4 için ileride oluşturulabilecek subkategorizasyon mimarisi için literatüre veri katkısında bulunmak istiyoruz. Gereç Yöntem: Meme MRG görüntülemelerinde BIRADS 4 kategoriye dahil edilen hastalar biyopsiye yönlendirildi. Biyopsi işlemi yapılanların histopatoloji sonuçları kaydedildi. Lezyonlar, kitle ve kitlesel olmayan kontrast tutulum alanı (KOKTA) şeklinde iki gruba ayrıldı. Kitleler; kontrastlanma kinetiği, difüzyon, şekil, kontur ve kontrastlanma paterni açısından değerlendirildi. Kontrastlanma kinetiği; tip 1, tip 2 ve tip 3 kontrastlanma kinetiği olarak alt parametrelere ayrıldı. Difüzyon parametresi ise kısıtlamayanlar ve difüzyon kısıtlılığı var olarak iki alt parametreye ayrıldı. Kontur ve şekil morfolojik özellikleri ise düzgün ve düzensiz olarak iki alt parametre incelendi. Kontrastlanma paterni; homojen heterojen, rim tarzı kontrastlanma ve kontrastlanmayan septalar 4 alt parametre şeklindeydi. KOKTA'lar; kontrastlanma kinetiği, difüzyon, dağılım ve kontrastlanma paterni açısından incelendi. Histopatolojik sonuçlar ile MRG parametreleri karşılaştırıldı. Kontrastlanma kinetiği ve difüzyon kitle ile aynı alt parametrelere sahipken dağılım parametresi fokal, lineer, segmental, bölgesel ve diffüz alt parametreleri olarak incelendi. Kontrastlanma paterni; homojen, heterojen, kümesel nodüler ve halkasal ring alt parametreleri olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Breast Magnetic Resonance Imaging (MRI) has a wide range of malignancy risk from 2% to 95% in BIRADS 4 categorization. With the widespread use of breast MRI, false positive rates with BIRADS 4 categorization are increasing. Our aim is to investigate the parameters suggestive of malignancy in BIRADS 4 as well as the parameter or parameters supporting benign results in MRI. We also want to contribute data to the literature for a future subcategorization architecture for MRI BIRADS 4 such as BIRADS 4 subcategorizations (4A, 4B, 4C) in Mammography (MG) and Ultrasonography (US). .Materials and Methods: Patients included in BIRADS 4 category in breast MRI imaging were referred for biopsy. Histopathology results of those who underwent biopsy were recorded. The lesions were divided into two groups as mass and non-mass contrast enhancement area ( non-massy contrast enhancement (NME). Masses were evaluated in terms of contrast enhancement kinetics, diffusion, shape, contour and contrast enhancement pattern. Contrast enhancement kinetics were subdivided into type 1, type 2 and type 3 contrast enhancement kinetics. Diffusion parameter was divided into two sub-parameters as non-restricted and diffusion restricted. Contour and shape morphologic features were analyzed in two sub-parameters as smooth and irregular. Contrast enhancement pattern; homogeneous heterogeneous, rim-style contrast enhancement and non-contrasting septa were divided into 4 sub-parameters. CTAs were analyzed in terms of contrast kinetics, diffusion, distribution and contrast enhancement pattern. Histopathologic results and MRI parameters were compared. Contrast enhancement kinetics and diffusion had the same sub-parameters as the mass, while the distribution parameter was analyzed as focal, linear, segmental, regional and diffuse sub-parameters. Contrast enhancement pattern was analyzed as homogeneous, heterogeneous, clustered nodular and annular ring sub-parameters.