Akut romatizmal ateşli çocuklarda plazma malondialdehid düzeylerinin hastalığın tanı ve izlenmesindeki yeri
  1. Tez No: 163378
  2. Yazar: BARIŞ İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT ORAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
8. ÖZET Bu çalışmada, akut romatizmal ateş tanısında ve tedavisinin takibinde serum ıalondialdehid düzeyinin ilişkisi araştırıldı. Bu çalışmanın amacı akut romatizmal ateşli hastalarda serum malondialdehid seviyesini elirlemek, tedaviyle ilişkisini değerlendirmek ve kısa dönem sonuçlarını tespit etmekti. Bir diğer amaç da serum malondialdehid seviyesinin eritrosit sedimantasyon hızı ve C-reaktif rotein düzeyleriyle anlamlı ilişki gösterip göstermediğini araştırmaktı. Akut romatizmal ateşli hastalarda tedavi öncesi ve sonrası bir serbest oksijen radikali lan serum malondialdehid düzeyi ölçüldü. Tam anında serum malondialdehid düzeyi kontrol rubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu ve tedaviyle düştüğü tespit edildi. Fakat tedavinin. haftasında, hasta grubunda serum malondialdehid düzeyi kontrol grubuna göre yüksekti. Larditi olan ve olmayan grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Bu çalışmada serum malondialdehid seviyesinin hastalığın akut döneminde eritrosit edimantasyon hızı ve CRP gibi değişik derecelerde arttığı gösterildi ve serum malondialdehid eviyesininin akut romatizmal ateş tanısında ve tedavinin takibinde bir belirleyici olarak kullanılabileceği sonucuna varıldı. 42
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY In this study, the relationship between acute rheumatic fever and serum malondialdehid levels were investigated in point of diagnosis and follow-up of the treatment. The aims of this study were to evaluate the serum malondialdehid levels in patients and ) assess wheather it varies with the treatment, and to determine the short-term outcome of Dute rheumatic fever. Another aim was also to determine whether serum malondialdehid levels Drrelate to erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein levels. Serum malondialdehid levels, a free oxygen radical, were measured in patients with acute rheumatic fever before and after treatment. At the time of diagnosis, serum malondialdehid levels were found significantly higher than control group and decreased after treatment. But at the end of 4th weeks of treatment serum malondialdehid levels were even higher in patients compared to control group. Serum malondialdehid levels were not statistically different among patients with and without carditis. This study suggested that serum malondialdehid level increase to different extents, same 5 erythrocyte sedimentation rate and C-reactive protein in the acute stage of illness and valuation of children with acute rheumatic fever by using serum malondialdehid level may be seful for the diagnosis of disease and following up of treatment. 43