Konya Selçuk ilçesi'nde İrritabıl Barsak Sendromu'nun sıklığı
  1. Tez No: 163379
  2. Yazar: ALİ KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAKKI POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İBS karın ağrısı ve barsak alışkanlığındaki değişiklikle karakterize, sık görülen gastrointestinal bir hastalıktır. LHkemizde az sayıda İBS prevelans çalışması vardır. Bu çalışma, Konya Selçuklu İlçesi'nde İBS sıklığını tespit etmek amacıyla Cross-Sectional anket çatışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışma, 18 yaş üzeri bireylerde, Nisan-Temmuz 2004 tarihlerinde, 3 Sağlrk Ocağt'nda yapıldı. Çalışmaya alınan bireylerin %24'ü erkek ve %76'sı kadındı. Ortalama yaşları 40.6±14.7 idi. Roma II kriterlerine göre IBS sıklığı erkeklerde %22.4, kadınlarda %30.7 ve tüm grupta %28.8 bulundu. Üç farklı sosyoekonomik bölgeden iyi, orta ve kenar semtteki İBS srklrğt srrasıyta %27.5, %35.5 ve %37 olarak hesaplandı. İBS hastalarının %51.4'ü Konstipasyon Dominant-İBS ve Diyare Dominant-İBS, Alterne-İBS sırasıyla %20.2,%28.2 bulundu. İBS sıklığı ile yüksek ekonomik durum arasında paralellik tanımlandı. Bu çalışmada, hastaların yaş dağılımları, eğitim düzeyi, karın şikayetlerinin süresi ve yeri, soğuk ve oruç etkisi de araştırıldı. Hastaların yaş dağılımı, eğitim düzeyi ile İBS sıklığı arasında bir fark bulunmadı. Karın şikayetlerinin süresi ortalama 6 yıl olarak tespit edildi. Karın şikayetlerinin yerleşim yeri arasında anlamlı bir fark bulunmamasına rağmen, karın şikayetlerinin büyük oranda alt kadranlarda olduğu belirlendi. Kartndaki şikayetlerin soğuk etkisiyle büyük oranda arttığı tespit edildi. Sonuç olarak, bu çalışma Türkiye'de birinci basamak sağlık kuruluşunda yapılan ilk çalışmadır. Diğer çalışmalarla bizim çalışmamız arasında, İBS epidemiyolojik özellikleri açısından bazı farklılıklar mevcuttur. Bu farklılıklar coğrafik, kültürel, sosyoekonomik faktörlerden kaynaklanabilir. Bununla birlikte İBS sıklığı, kullanılan tanr kriterleri ile seçilen gruplara bağlı olarak da değişir.
Özet (Çeviri)
Irritable bowel syndrome (IBS) is a common gastrointestinal disorder that is characterized by abdominal pain and a change in bowel habits. There is a few prevelance study in our country. The study, was carried out in order to determine the frequency of IBS as a cross-sectional questionnaire in Selçuklu region, Konya. This study was performed on individuals over the age of 18 years in three primary care units, from April to July in 2004. Of the 480 people enrolled in the study 24% were males and 76% females. Mean age was 4Q.6±14.7. According to the Rome II criteria the frequency of IBS was 22.4% in males, 30.7% in females and 28.8% overall. The frequency of IBS at three different of socioeconomic regions which are urban, suburban and rural was 37.7%, 35.5% and 27.5% respectively. Constipation predominant IBS was 51.4% of the patients with IBS and diarrhea predominant IBS, alternating IBS were 20.2%, 28.2% respectively. A positive correlation was defined between high economical status and frequency of IBS. In this study, age group of patients, education level, duration and localization of abdominal complaints, the effect of cold and fasting were investigated. There is no significant difference between age group, education level and the frequency of IBS. The duration of abdominal complaints was determined on average six years. Although, there is no significant difference among localization of abdominal complaints, abdominal complaints were clearly determined in lower quadrant. İt was observed that abdominal complaints were prominently exacerbated with cold effect. In conclusion, the study is the first practice in primary care of Turkey. There are some differentiations between our study and the others in that epidemiological features of IBS. These differences may be originated as follows : geographical, cultural, socioeconomic factors. Moreover, frequency of IBS changes depending on the criteria being used and the group being chosen.