Kronik böbrek yetmezlikli hastalarda sessiz serebral iskemi ve infarkt prevalansı
- Tez No: 163381
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERTUĞRUL KAFALI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
8. ÖZET Serebrovasküler hastalıklar tüm dünyada mortalite ve morbiditenin en önemli sebebidir. İskemik infarktlar, serebrovasküler hastalıklar içerisinde en sık görülen ve en çok ölüme neden olan grubu oluşturur. Sessiz serebral iskemili hastalarda, iskemik infarkt insidansı normal populasyona göre 10 kat daha fazladır. Serebral infarkt geliştikten sonra uygulanan tedavi modaliteleri yeterli olmamaktadır. Bu sebeble risk faktörlerinin tespiti, primer ve sekonder profilaksi, erken tam, tedavi ve rehabilitasyon için yapılan çalışmalar önem kazanmaktadır. Serebrovasküler hastalıklar diyaliz hastalarında da ölümün major nedenlerinden biridir. Kronik böbrek yetmezliği (KBY) ve diyaliz tedavisinin serebral iskemi ve infarkt gelişimi üzerine etkisi henüz açıklığa kavuşturulamamıştır. Biz bu çalışmada, hemodiyaliz ve periton diyaliz tedavisi alan KBY hastalarında sessiz serebral iskemi ve infarkt prevalansını manyetik resonans görüntüleme (MRG) ile araştırdık. Vaka ve kontrol grupları benzer demografik özellikler ve risk faktörleri taşımalarına rağmen, KBY' li hastalarda kontrol grubuna kıyasla sessiz serebral iskemi ve infarkt prevalansının anlamlı şekilde arttığı gözlenmiştir. Sonuç olarak KBY'nin serebral iskemi ve infarkt gelişimi üzerine istatistiksel olarak anlamlı etkisinin (MRG ile ortaya konan) olduğu belirlenmiştir. Elde edilen bu sonuçlar, KBY' nin iskemik strok gelişiminde önemli bir risk faktörü olduğunu, daha geniş klinik ve deneysel çalışmalarla bu konunun araştırılması gerektiğini ortaya koymuştur 54
Özet (Çeviri)
9. SUMMARY Cerebrovascular diseases are most common causes of morbidity and mortality. The ischemic type is the most common and the most fatal one among the all cerebrovasculer diseasesAt the patients having silent cerebral ischemia insidans of ischemic infarct is ten times more than normal population. The treatment modalities are not efficient after the serebral infarct has occured. For this reason the academic studies are getting importance for the determination of risk factors, primary and secondary profilaksis, early diagnosis, treatment and rehabilitations. Cerebrovascular diseases are also the most common major death causes at the hemodialysis patients. The effect of dialysis treatment and chronic renal failure disease has not been explained on developing of cerebral ischemia and infarctAt this study we analyzed the prevalance of silent cerebral ischemia and infarct at the cronic renal failure patients having hemodialysis and periton dialysis treatmaent, using magnetic resonance imagination. Although the case and control groups having the similar demografical properties and rise factors, the prevelance of silent cerebral ischemia and infarct is determined significantly increased at the cronic renal failure patient group. As conclusion it is determined by MR that cronic renal failure has significant effects on developing cerebral ischemia and infarct. These findings showed us cronic renal failiure is an important rise factor developing cerebral ischemic stroke Additional clinical and experimental studies are needed at this subject. 55