Meme kanserinde eşzamanlı intradermal ve peritümöral radyokolloid enjeksiyonu tekkniğiyle erken ve geç dönemde sentinel lenf nodu saptanma oranları
  1. Tez No: 163394
  2. Yazar: ZEYNEP FARSAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HALİL TURGUT TUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Bu retrospektif çalışmaya Mart 2004 tarihinden, Haziran 2005 tarihine kadar bölümümüze sentinel lenf nodu araştırması için yönlendirilen bayan hastalar dahil edildi. Çalışmaya dahil edilme kriterlerine uygun olduğu saptanan 31 bayan hastaya subkutan peritümöral ve tümör üzerine intradermal enjeksiyon teknikleri eşzamanlı kullanılarak; 30.dakikada(erken) ve 2-4.saatte(geç); anterior, anterior oblik ve lateral projeksiyonlarda sentinel lenf nodu görüntülemesi yapıldı. Değerlendirme esnasında enjeksiyon alanı dışında, görsel olarak odak şeklinde ayırt edilebilen radyokolloid tutulumları sentinel lenf nodu olarak değerlendirildi. Erken(30.dakika) görüntüleme ve geç(2-4.saat) görüntüleme metodlarının sentinel lenf nodlarını saptayabilme başarıları karşılaştırıldı. Eşzamanlı intradermal ve subkutan peritümöral enjeksiyon tekniğinin sentinel lenf nodu saptamadaki hassasiyeti 30. dakikada %74 iken, bu değer 2-4 saatte % 90.4, 24. saatte ise %100 olarak bulundu. Erken çekimlerde sentinel lenf nodu saptanamayan olgularda yalancı negatiflik problemi geç görüntüleme ile çözülebilir. ANAHTAR KELİMELER Sentinel lenf nodu, meme kanseri, nanokolloid
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT This retrospective study consisted of female patients referred to our department for sentinel lymph node research between March 2004 and June 2005. Subcutan peritumoral and intradermal injection on tumor techniques were simultaneously applied on those patients that met the criteria to participate in the study and the sentinel lymph node imaging was done on anterior, anterior oblique and lateral projections in the 30th minute (early) and 2-4th hour (late). During the evaluation, fokal radiocolloid uptake outside the injection area that could be visually identified were considered as sentinel lymph node. The success rate of early (30th minute) and late (2-4* hour) imaging metods in locating sentinel lymph nodes were compared. While the accuracy of simultaneous intradermal and peritumoral injection technique in locating sentinel lymph node was %74 at the 30th minute, this rate was %90.4 in 2-4th hour and %100 in 24th hour. The false negativity problem can be solved by late imaging in the structures where the sentinel lymph node could not be located in early imaging. KEY WORDS Sentinel lymph node, breast cancer, nanocolloid