Meme kanseri olan hastalarda cerrahi öncesi kontrastlı meme magnetik rezonans görüntülemenin cerrahi planlamaya etkisi
  1. Tez No: 163393
  2. Yazar: ALİ SEVER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERKİN ARIBAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Meme kanseri olan hastalar için doğru tedavi yönteminin en iyi şekilde seçimi hastalık evresinin doğru değerlendirilmesiyle belirlenir. Bu çalışmanın amacı semptomatik primer meme kanserinin bölgesel evrelemesinde kontrastlı meme magnetik rezonans görüntülemenin (MRG) doğruluğunu incelemek ve cerrahi tedaviyi planlamadaki etkisini belirlemektir. Ekim 2004 ve Mayıs 2005 tarihleri arasında kurumumuzda primer meme kanseri nedeniyle cerrahi tedavi gören 30 hasta çalışmaya alınmıştır. Tüm primer kanserler MRG ile izlenmiştir. MRG ile saptanan ek bulguların insidansı değerlendirilmiştir. Meme MRG'nîn sonuçları hastanın cerrahı ile tartışılmıştır. Cerrahi tedavideki değişiklik ( yok, ek ince iğne aspirasyon biyopsisi, kor biyopsi, açık biyopsi, geniş eksizyon, ek lumpektomi, lumpektomiden mastektomiye dönüşüm) kaydedilmiştir. Hastaların 11 'inde (%36) toplam 14 lezyon bulunmuş. Lezyonların %87'sinde histolojik doğrulama sağlanmıştır. Daha yaygın hastalık bulgusu ve ek kanser odakları nedeniyle 5 (%17) hastada doğru cerrahi tedavi değişikliği sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The selection of appropriate treatment method for patients with breast carcinoma is best determined by accurate assessment of disease stage. This study was designed to investigate the accuracy of contrast-enhanced MR imaging in the locoregional staging of symtomatic primary breast cancer and to determine the impact of contrast enhanced MR imaging in planning surgical managements. A total of 30 patients with primary breast cancer underwent surgery at our institute between October 2004 and May 2005. All primary breast cancers were seen on MRI. The incidence of additional findings were assessed. Results of preoperative breast MRI discussed with the treating surgeons. The type of therapeutic change after preoperative MRI was marked on a questionnaire ( none, addtional fine needle aspiration, core biopsy.open biopsy.wider excision, additional lumpectomy, conversion to mastectomy). Fourteen additional findings from MRI occurred in 1 1 (%36) of patients, requiring workup in %87. In 75% the findings were malignant. Findings of more extensive disease and unsuspected multiple cancer foci identified on MR, changed the therapeutic approach corrcectly in 1 7% of breast cancers patients.