İshal yakınmasıyla acil servise başvuran hastalara yaklaşım ve antibiyoterapinin değerlendirilmesi
Evaluation of management and antimicrobial therapy of patients admitted due to diarrhea in the emergency department
- Tez No: 163422
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
m. ÖZET İshal yakınmasıyla acil servise başvuran hastalara yaklaşım ve antibiyoterapinin değerlendirilmesi Dr. Özgür Tiryaki Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp AD İnciraltı / İZMİR Giriş ve Amaç: Bu çalışmada amaç, tek merkezde, Acil Tıp hekimlerinin diyare ile başvuran yetişkin hastalara yaklaşımlannm ve antibiyoterapinin uygunluğunun değerlendirilmesidir. Yöntem: İki ay içinde acil servise ishal ile başvuran 18 yaş üstü tüm olgular çalışmaya alındı. Hastaların yaş ve cinsiyetleri, diyare özellikleri, semptomları, olası epidemiyolojik risk faktörleri, vital bulguları, volüm kaybı ve diğer bakı bulguları, gaita mikroskobisi ile diğer laboratuar bulguları kaydedildi. Acil serviste verilen tedavi, konsültasyon, hastaya verilen reçete ve hastanın çıkış veya yatış saati kaydedildi. Hastalar dört gün sonra telefonla aranarak antibiyotiği kullanıp kullanmadıklan, kullandılarsa kaç gün kullandıkları, polikliniğe tekrar başvurup vurmadıkları, yapılan ek tetkikler ve tedavi değişiklikleri, acil servise başvurduklarında mevcut olan şikayetlerinin iyileşme süreleri kaydedildi. Antibiyotik endikasyonu olan ve olmayan hastaların yaş, acil servise başvurana kadarki diyare süresi ve günlük diyare sayısı ile acil serviste saptanan klinik ve laboratuar bulguları karşılaştırıldı. IV sıvı tedavisi verilen hastalardan gereksiz ve yetersiz sıvı verilen hastaların oranlan tespit edildi. Hastaların diyare özellikleri, semptomları, klinik ve laboratuar bulgularına göre IV sıvı tedavisi verilme durumu karşılaştırıldı. Antibiyotik tedavisi verilen hastalardan gereksiz antibiyotik verilen hastaların oranları tespit edildi. Antibiyotik tedavisi verilen ve verilmeyen hastaların yaş, acil servise başvurana kadarki diyare süresi, günlük diyare sayısı ve acil serviste tespit edilen vücut ısısı ortalamaları hesaplandı. Hastaların diyare özellikleri, semptomları, epidemiyolojik risk faktörleri, klinik ve laboratuar bulgularına göre antibiyotik yazılımı karşılaştırıldı. Antibiyotik endikasyonu olan hastalarda, antibiyotik kullanma durumuna göre acil servisten çıkış sonrası yalanmaların (diyare, ateş, bulantı-kusma ve karın ağrısı) süreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Diyare ile başvuran 220 hastanın %65.5'ini kadın hastalar oluşturmaktaydı. Olguların yaş gruplarına göre dağılımında en büyük grubu %58.2 ile 18-44 yaş grubu oluşturmaktaydı. Hastaların büyük çoğunluğunu günde 6 veya daha fazla (%72.7), sulu (%86.3), kahverengi-san renkte (%91.8) ve bol miktarda (%56.8) dışkılayan hastalar oluşturmaktaydı. En sık görülensemptomlar bulantı (%78.2) ve karın ağnsıydı (%71.4). En sık görülen epidemiyolojik risk faktörü şüpheli gıda alımıydı (%42.3). Hastaların çoğunluğunun vital bulguları, fizik muayeneleri ve laboratuar bulguları normaldi. Antibiyotik reçete edilen hastalarda hasta memnuniyeti (%95.7), verilmeyen hastalara göre (%83.3) anlamlı olarak daha yüksekti (p=0.019). Kanlı- mukuslu dışkılaması, ateş ve seyahat öyküsü ve abdominal hassasiyeti olan hastalarm antibiyotik endikasyonu varlığı anlamlı olarak daha fazlaydı (sırasıyla p=0.002, p=0.000, p=0.008, p=0.027). Antibiyotik verilen hastalarm günlük ortalama diyare sayısı verilmeyen hastalara göre anlamlı olarak yüksekti (p=0.036). Antibiyotik kullanması gereken hastalardan, kullanan ve kullanmayan hastalar arasında acil servisten taburcu olduktan sonraki ortalama diyare, ateş, bulantı-kusma ve karın ağrısı süreleri arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=0.452, p=0.436, p=0.951, p=0.452). IV sıvı tedavisi açısından hastalarm %42.3'üne uygun yaklaşımda bulunulmamıştır. Antibiyotik tedavisi açısından hastalarm %28.2'sine uygun yaklaşımda bulunulmamıştır. Sonuç: İshal yakınmasıyla acil servise başvuran hastalara acil serviste IV sıvı ve antibiyotik tedavisi açısından uygun yaklaşımda bulunulmamıştır.
Özet (Çeviri)
IV. SUMMARY Evaluation of management and antimicrobial therapy of patients admitted due to diarrhea in the emergency department Objective: The aim of this study was to evaluate management and appropriateness of antimicrobial therapy of adult patients admitted with diarrhea to the emergency department (ED). Methods: All consecutive adult patients admitted to the ED with diarrhea were enrolled in the study. The patients' age, gender, characteristics of diarrhea, symptoms, probable epidemiological risk factors, vital signs, volume loss and other physical examination findings, microscopic examination of stool and other laboratory findings were recorded. The treatment, consultation, prescriptions, time of admission and discharge from hospital were all recorded. After four days patients were called by telephone and use of antimicrobial therapy, duration of treatment, referral to the outpatient clinic, other investigations and treatment changes, duration of improvement of complaints were recorded. The age, diarrhea period before admission to the ED, frequency of diarrhea, clinical and laboratory findings in the ED were compared between patients with and without indication of antimicrobial therapy. The ratio of patients with insufficient and unnecessary IV fluid replacement were found from patients that were given parenteral fluid replacement. According to the diarrhea characteristics, symptoms, clinical and laboratory findings, amounts of fluid given IV were compared. The averages of patients' body temperature in the ED, age, frequency of diarrhea, duration of diarrhea before ED were calculated and related to antibiotic treatment. The antibiotic prescription were related to the diarrhea symptoms, characteristics, epidemiological risk factors, clinical and laboratory findings. Results: 65.5 percent of 220 patients with a complaint of diarrhea were female. According to the age distribution the largest group was found between 18-44 years (%58.2). It was found that the most of the patients consisted of who had watery, yellowish brown stools in large amounts, six or more times a day. Nausea (% 78.2) and abdominal pain (%71.4) were found the most common symptoms. The most common epidemiological risk factor was suspected food intoxication (%42.3). The vital signs, physical examination and laboratory findings of a majority of patients were found normal. Patients' satisfaction was found significantly greater at the group who had taken antibiotic prescription (%95.7) than patients without prescription (%83.3) (p=0.019). The antibiotic indication was found significantly more common in the group of patients who had bloody mucoid defecation, fever, travel history and abdominal pain (respectively p=0.002, p=0.000 p=0.008, p=0.027). The daily number of diarrhea with the usage of antibiotic was fonudsignificantly higher than without antibiotic.(p=0.036). In the group of patients who should use antibiotic the average number of diarrhea, fever, nausea- vomiting, abdominal pain duration after the discharge from ED there were no significant difference between the group who had used antibiotic and who hadnot used (respectively p=0.452, p=0.436, p=0.951, p=0.452). The management was found inappropriate for %42.3 of patients related to intravenous fluid replacement The management was found inappropriate for %28.2 of patients related to antibiotic treatment. Conclusions: Adult patients admitted to the ED were frequently treated insufficiently, with special regard to intravenous fluid replacement and antibiotic therapy.