Deneysel olarak farelerde oluşturulan karaciğer ve böbrek toksisitesinde N-asetilsistein, melatonin ve C vitamininin koruyucu etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 163523
  2. Yazar: RAGIP BALAHOROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK DÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Karaciğer ve böbrek, gerek endojen gerekse eksojen kaynaklı çok sayıda oksidan maddenin etkisine maruz kalmakta ve oksidatif streste artış meydana gelmektedir. Bu çalışmada, farelere karbon tetraklorür (CCI4) verilerek oluşturulan toksitenin önlenmesinde C vitamini, melatonin ve N-asetilsisteinin antioksidan etkileri araştırıldı. Her grupta 10 fare olmak üzere, kontrol, karbon tetraklorür (CCI4), CCI4 + C vitamini, ÇCI4 + Melatonin (MLT), CCI4 + N-asetilsistein (NAC) ve kombine (CCI4 + C vitamini + MLT + NAC) tedavi grupları oluşturuldu. Kontrol grubu hariç tüm gruplarda 0,4 ml/kg dozunda intraperitoneal (i.p) yolla CCI4 çalışmanın dördüncü gününden itibaren uygulandı. Toksisite oluşturmadan önceki ilk üç gün tedavi gruplarına sırasıyla 150 mg/kg/gün C vitamini, 10 mg/kg/gün MLT, 150 mg/kg/gün NAC ve aynı dozdaki C vitamini + MLT + NAC kombinasyonu uygulandı. Farelerin karaciğer ve böbrek dokularında malondialdehit (MDA) seviyesi ve süperoksit dismutaz (SOD), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), katalaz (KAT) ve miyeloperoksidaz (MPO) aktiviteleri ölçüldü. Ayrıca karaciğer dokusu histopatolojik olarak incelendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Liver and kidney are exposed to a lot of oxidant substances that are both from exogen and endogen sources and an increase is seen in oxidative stress. In this study, the antioxidant effects of C vitamine, Melatonine and N-acetylcystein (NAC) were investigated for preventing the toxicity on the tissue of liver and kidney after giving carbon tetrachlorur (CCI4) to the mouse. Therapy groups were formed which constituted of control group, CCI4 group, CCI4 + C vitamine group, CCI4 + melatonine (MLT) group, CCI4 + NAC group and combined (CCI4 + C vitamine + Melatonine + N-acetylcystein) group with each group containing 10 mice. Starting from the 4th day of the study 0,4 ml/kg CCI4 were given intraperitoneally (i.p) to all groups except the control group. In the first 3 days before the formation of toxicity; 150 mg/kg/day C vitamine, 10 mg/kg/day MLT, 150 mg/kg/day NAC and C vitamine + MLT + NAC combination were given to therapy groups in order. The malondialdehit (MDA) level and superoxide dismutase (SOD), glutatyon peroxidase (GSH- Px), catalaz (CAT) and myeloperoxidase (MPO) activities were measured in the tissues of liver and kidney of the mice. In addition, the tissue of liver was examined histopathologically.