Kırgız toplumunda yüksek irtifadan orta düzeyde irtifaya göç sonrası sağ ventrikül hipertrofisi ve pulmoner hipertansiyon prevalansı
- Tez No: 163524
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BEYHAN ERYONUCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
l.ÖZET Yüksek irtifaya akut ve kronik maruziyette EKG değişiklikleri olmakta, elektriksel kuvvetlerin sağa doğru kayma sıklığı artmaktadır. Elektrokardiyografik olarak sağ aks deviasyonu, sağ ventrikül hipertrofisi, sağ dal bloğu veya sağ atriyum büyüme bulguları oluşmaktadır. Bu değişiklikler cor pulmonale ve hipoksiye sekonder gelişen sağ ventrikül yüklenme bulgularını yansıtmaktadır. Bu çalışmada yüksek irtifadan (Pamir; 2800~4200m) orta düzeyde rakıma (Van; 1700-1800m) 22 yıl önce göç eden Pamir ve Van doğumlu Kırgız popülasyonunun sağ ventrikül hipertrofisi (SVH) ve pulmoner hipertansiyon (PH) prevalanslarını değerlendirmeyi planladık. Yaşam tarzı değişikliği nedeniyle hipertansiyon (HT) prevalansını da araştırdık. Çalışmada Van doğumlu 9-22 yaşlan arasındaki 303; Pamir doğumlu yaşlan 23-90 arasında değişen 438 birey olmak üzere toplam 741 birey değerlendirildi. Tüm olgulara 12 derivasyonlu EKG'leri çekildi, 85 olgu ekokardiyografik olarak değerlendirildi. Çeşitli kaynaklardan modifiye edilen SVH kriterleri açısından değerlendirilen Pamir doğumlularda SVH prevalansı %36 (E/K: %47/ %26) saptandı. Van doğumlularda SVH prevalansı %23 ( E/K: %27 / %19) ) idi. Genel toplamda %31 bulundu. Minnesota EKG kodlarına göre SVH prevalansı Pamir doğumlularda %37 (E/K: %50/%25) saptandı. Van doğumlularda prevalans %23 (E/K: %27/ %19) saptandı. Genel toplamda %31 bulundu. Ekokardiyografik olarak değerlendirilen 85 olgunun %29'inde SVH (SVDK>5mm) saptandı. Olguların %20'sinde PH (pulmoner arter basıncı >35 mmHg) saptandı. Çalışmamızda Pamir doğumlu olan 23 yaş ve üzerindeki bireylerin HT prevalansı yüksekti, %48 (E/K: %46/ %50). Sonuç olarak; sağ ventrikül hipertrofisini gösteren bulgulanmız hipoksik pulmoner vazokonstriksiyon, polisitemi ve artmış pulmoner kan hacmi nedeniyle meydana gelen pulmoner hipertansiyonun varlığım göstermektedir. Bu değişiklikler zamanla, cor pulmonaleye ve sağ ventrikül yetmezliğine yol açmaktadır.. Değerlendirdiğimiz Kırgız halkında SVH ve PH prevalansları yüksek irtifada halen yaşayan Kırgız popülasyonuna oranla azalmakla birlikte cor pulmonale ve sağ kalp yetmezliği için risk olmaya devam etmektedir. Diğer önemli bir nokta; yaşam tarzına bağlanabilecek nedenlerden dolayı HT prevalanslarının çok yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY Acute and chronic exposure to high altitude changes the surface electrocardiogram (ECG), resulting in an increased frequency of rightward electrical forces. Electrocardiographic findings of right axis deviation, right ventriculer hypertrophy, right bundle branch block, or right atrial enlargement occurs. These changes refer overload of right ventricule, secondary to hypoxia and cor pulmonale. In this study, we planned to evaluate the prevalance of right ventricular hypertrophy (RVH) and pulmonary hypertension (PH) in Kyrgyz population who imigrating before 22 years ago from high altitude (Pamir; 2800-4200 meter) to moderate altitude (Van; 1700-1800 meter).This evaluation also carried out in Kyrgyz population who borned in Van. The prevalance of hypertension investigated by reason of the life-style changes. Totaly 741 subjects were included to the study (303 subjects borned in Van, with a range of 9-22 years old, and 438 subjects borned in Pamir, with a range of 23-90 years old). Standart 12-lead ECG (for all subjects) and echocardiography (for 85 subjects) were performed. The ECG's of all subjects were reviewed for modified different criterias suggestive of RVH which were found present in 36% (Male/Female: 47% / 26%) in Pamir group, and 23% ( M/F: 28%/ 19%) in Van group, 31% in all. subjects Prevalance of RVH was found 37% (M/F: 50% /25%) in Pamir group and 23% (M/F: 27%/ 19%>) in Van group, 31% in all subjects according to Minnesota ECG code for RVH criteria. RVH (right ventricle wall thickness> 5 mm) was found 29% and pulmonary hypertension was found 20% (Pulmonary arterial pressure >35 mmHg) in 85 subjects who assessed using ecocardioghraphy. There was a high prevalance of hypertension in Kyrgyz population (>23 years old) who borned in Pamir (48 % and M/F: %>46 /%50). Consequently, our findings suggestive of right ventricular hypertrophy have been interpreted as due to pulmonary hypertension resulting from hypoxic pulmonary vasoconstriction, polycthemia and increased pulmonary blood volume. These changes cause the cor pulmonale and right venticular failure. However, prevalances of RVH and PH in Kyrgyz people which we evaluated are decreased compared with Kyrgyz population living stil in high altitude, they maintain to be risk factors for cor pulmonale and right heart failure. Another important point is that their hypertension prevalances are very high secondary to some reasons attributable to their living style.