Ratlarda deri fleplerinin yaşayabilirliğini artırmada cilostazolun etkisinin incelenmesi
The investigation of effects of cilostazol into improving survivability of skin flaps in rats
  1. Tez No: 163587
  2. Yazar: BAKİ DURU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İHSAN OKUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
1.ÖZET Bu çalışma, fosfodiesteraz tip m enziminin selektif inhibitörü olan cilostazolun ratlarda deri fleplerinin yaşayabilirliğini artıncı etkisinin olup olmadığım araştırmak için yapıldı. Çalışmada 30 adet Wistar albino tipi rat kullanıldı. Ratlar her grupta 10 rat olan 3 gruba ayrıldı. Grupl denekleri kontrol grubu olarak çalışmaya alındı. Bu grubun deneklerine 0.5 mi serum fizyolojik gavaj ile verildikten 30 dakika sonra flepler kaldırıldı. Flepler yerine dikildikten sonra günde 2 kez 0.5 mi serum fizyolojik gavaj ile bir hafta daha verildi. Grup 2'ye 0.5 mi serum fizyolojik içinde eritilen 30 mg/kg cilostazol gavaj şeklinde verildikten 30 dakika sonra flepler kaldırıldı. Fleplerin yerine dikilmesinden sonra günde iki kez 0.5 mi serum fizyolojik içinde eritilen 30 mg/kg cilostazol bir hafta daha verildi. Grup 3 deneklerine bir hafta süreyle günde iki kez 30 mg/kg cilostazol gavaj ile verildikten sonra flepler kaldırıldı. Flepler yerine dikildikten sonra günde iki kez 30 mg/kg cilostazol bir hafta daha kullanıldı. Flepler dikildikten birer hafta sonra değerlendirildi. Fleplerin yaşayan alanları dijital planimetre yardımıyla hesaplandı. Fleplerin yaşayan alan ortalama yüzdeleri grup l'de % 30.39, grup 2'de % 42.02 ve grup 3'de % 61.62 bulundu.
Özet (Çeviri)
2. ABSTRACT THE INVESTIGATION OF EFFECTS OF CILOSTAZOL INTO IMPROVING SURVIVABILITY OF SKIN FLAPS IN RATS This study performed to investigate cilostazol which is selective inhibitor of phosphodiesterase enzyme type HI whether has effects to improve skin flap survival or has not in rats. In the study 30 Wistar albino rats were used. Rats divided in to 3 groups which have 10 rats. To individuals of group 1, 30 minutes then 0.5 ml physiological serum has given as gavage flaps were elevated. It has given 0.5 ml physiological serum by gavage twice in day for a week after flaps were sutured to their site. 30 minutes after dissolved 30mg/kg cilostazol has given to the group 2 as gavage flaps were raised. After suturing of flaps to their location, it has given 30 mg/kg of cilostazol which was dissolved in 0.5 ml physiological serum twice daily for a week. Flaps were raised after 30 mg/kg cilostazol has given by gavage twice a day for a week to group 3 individuals. 30 mg/kg cilostazol was used twice in day for a week then flaps were sutured to their site. Flaps are evaluated a week after they were sutured. Survived areas of each flaps are calculated by digital planimeter. Mean percentage of survived areas of flaps was found % 30.39 in group 1, % 42.02 in group 2 and % 61.62 in group 3.