Ratlarda deri fleplerinin yaşayabilirliğini arttırmada rosmarinus officinalis'in sistemik kullanım etkileri
Effects of the usage of rosmarinus officinalis for skin flap lifespan extension in rats
  1. Tez No: 376761
  2. Yazar: FATMA BİLGEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ÖZLEM GÜNDEŞLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
AMAÇ: Plastik ve Rekonstruktif Cerrahi'de cilt defektlerinin onarımı için random paternli cilt flepleri oldukça sık kullanılmaktadır. Ancak flebin dolaşımının daha zayıf olduğu distal kısmında iskemiye bağlı oluşan nekroz, defektlerin onarımında gecikmelere neden olmakta ve ikincil operasyonlara gereksinim doğurmaktadır. Bu çalışma, Rosmarinus officinalis extresinin oral ve subkutan uygulanmasının ratlarda deri fleplerinin yaşayabilirliğini arttırmadaki etkilerini tespit etmek ve bu kullanım yollarını etkinlikleri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. YÖNTEM: Çalışmada 35 adet wistar albino tipi rat, her grupta 7 rat olacak şekilde beş gruba ayrıldı. Grup 1 denekleri flepler kaldırılıp yerine dikildikten sonra bir hafta boyunca takip edildi. Grup 2'de flepler kaldırılmadan 2 saat önce oral yoldan 0,2 cc Rosmarinus officinalis verildi. Planlanan bölgeden flepler kaldırılıp yerine dikildikten sonra bir hafta boyunca günde iki kez ratlara 0,2 cc / oral Rosmarinus officinalis ekstresi verildi. Grup 3'de flepler kaldırılmadan 2 saat önce subkutan yoldan 0,2 cc Rosmarinus officinalis verildi. Flepler kaldırılıp yerine dikildikten sonra bir hafta boyunca günde iki kez ratlara 0,2 cc subkutan olarak Rosmarinus officinalis ekstresi verildi. Grup 4 deneklere bir hafta boyunca günde iki kez 0,2 cc Rosmarinus officinalis ekstresi oral, Grup 5 de ise aynı miktar subkutan olarak verildi. Bir hafta sonunda flepler kaldırılıp yerine dikildikten sonra grup 4 'e bir hafta boyunca günde iki kez 0,2 cc oral grup 5'e subkutan yoldan Rosmarinus officinalis ekstresi verilmeye devam edildi. BULGULAR: Flepler dikildikten birer hafta sonra değerlendirildi. Fleplerin yaşayan alanları dijital plasimetre yardımıyla hesaplandı. Fleplerin yaşayan alan ortalama yüzdeleri grup 1'de % 29,81, grup 2'de % 56,63, grup 3' de % 56,38, grup 4' de %97,86, grup 5'de % 57,06 bulundu.
Özet (Çeviri)
AIM: Random pattern skin flaps are used frequently in the repair of skin defects in the area of plastic and reconstructive surgery, however as circulation in the flaps is weaker and necrosis in connection with ischemia in the distal section causes delays in the repair of the defects and may require secondary operations. In this study, we aimed to identify the effects of the oral and subcutaneous application of Rosmarinus officinalis extract in extending the lifespan of skin flaps in rats and to compare the effectiveness of the application types. METHODOLOGY: 35 wistar albino rats were used in the study, with 5 groups consisting of 7 rats each. For group 1, skin flaps were sutured and the rats were monitored for one week. The rats in group 2 received 0.2 cc of Rosmarinus officinalis each, 2 hours before the skin flaps were raised and sutured. The rats in group 3 received a subcutaneous dose of 0.2 cc of Rosmarinus officinalis each before the procedure. The rats then received a subcutaneous dose of 0.2 cc of Rosmarinus officinalis each twice a day for a week. Those in group 4 received a dose of 0.2 cc of Rosmarinus officinalis orally twice a day for a week while those in group 5 received the same dose subcutaneously twice a day for a week. FINDINGS: A week after the skin flaps were sutured, the results were evaluated. The living area of the flaps were measured using a digital placimeter. The average percentage of living tissue was 29.81% for group 1, 56.63% for group 2, 56.38 for group 3, 97.86% for group 4 and 57.06% for group 5.