Epilepsili çocuklarda dirençli epilepsi gelişiminin öngörülmesini sağlayacak etkenler
- Tez No: 163633
- Danışmanlar: DOÇ.DR. YÜKSEL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
ÖZET Amaç: Çocukluk çağında epilepsinin tıbbi tedaviye dirençli olup olmayacağının öngörülmesini sağlayacak etkenleri araştırmak. Hastalar ve yöntem: En az bir yıl epilepsi tanısı ile takip ve tedavi edilmiş 337 çocuk dirençli epilepsi (en az iki uygun antiepileptik ilaca rağmen ayda birden fazla nöbet geçirme) yönünden araştırıldı. Dirençli epilepsi kriterlerine uyan kırk yedi hasta (29 erkek, 18 kız; ortalama yaş 108±47.4 ay) çalışma grubunu oluşturdu. Kontrol grubu olarak, dirençli epilepsi kriterlerine uymayan 290 hasta içinden 47 hasta randomize olarak seçildi. Tüm hastaların özgeçmiş ve soygeçmiş bilgileri, klinik özellikleri, elektrofizyolojik ve nöroradyolojik bulguları incelendi ve epilepsinin tıbbi tedaviye dirençli olup olmamasını öngörecek etkenler istatistiksel olarak araştırıldı. Sonuçlar: Dirençli epilepsi gelişimi açısından nörolojik bulgu, gelişme geriliği-mental retardasyon olması, semptomatik epilepsi, birden çok çeşit tipte nöbet ve status epileptikus varlığı, ilk nöbetin bir yaşın altında geçirilmesi, myoklonik ve tonik aksiyal nöbetler, EEG de zemin aktivitesi bozukluğu ve kranyal MRG de anormallik saptanması anlamlı bulundu (p0.05). Yorum: Semptomatik epilepsi, gelişme geriliği/mental retardasyon, nörolojik bulgu varlığı, status epileptikus, birden çok tipte nöbet geçirme, myoklonik ve tonik astatik tipte nöbet geçirme, EEG de anormal zemin aktivitesi, kranyal MRG de bulgu olması dirençli epilepsi gelişimi açısından risk faktörleridir. Ayrıca dirençli epilepsi gelişimi açısından semptomatik epilepsi, mental retardasyon, EEG de zemin aktivitesi bozukluğu, tanı anında nöromotor gelişme geriliği olması bağımsız prediktif faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Aim: To investigate the factors to predict intractability of epilepsy during childhood. Methods: Three hundred thirty seven children with the diagnosis of epilepsy who followed up for at least 1 year at Marmara University Child Neurology Clinic were retrospectively investigated for intractable epilepsy (IE) (>1 seizure /month, failure of 2 drugs, followed over 12 months). Forty seven children (29 male, 18 girls) have met the criteria of IE. Median age of cases were 108±47.4 months (32-228 months) The control group consisted of 47 children. Controls were randomly selected in 290 children who had epilepsy, followed by at least 1 year but never met criteria for IE with the same demographic properties. All factors including historical data, clinical features, electrophsyological and neuroradiological findings were documented and statistically analyzed for the factors which predict intractability. Results: Following factors were found statistically significant for intractability: neuromotor developmental delay, having multipl types of seizures, a history of status epilepticus, seizure onset before 1 year of life, myoclonic and tonic astatic seizures, abnormal background activity on EEG, abnormal neurological examination and mental retardation, remote symptomatic epilepsy and abnormalities on MRI (p0.05). Conclusion. Children with symptomatic epilepsy, neuromotor developmental delay, abnormal background activity on EEG, abnormal neurological examination, mental retardation, abnormal MRI especially cortical dysplasia, a history of status epilepticus and having myoklonik, tonic- astatic and multipl type of seizures are at risk for intractable epilepsy. Independent predictors of intractability were symptomatic epilepsy, neuromotor developmental delay at the time of diagnosis, abnormal background activity on EEG and mental retardation.