Adli tıp uzmanının DNA incelemelerindeki yeri
- Tez No: 163634
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NESİME YAYCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Adli tıp uzmanları en önemli görevlerinden biri bilirkişiliktir. Bilirkişilik alanlarından biri de genetik çalışmalardır. Bu çalışmada özellikle değişen yeni yasalar ışığında kamu ve özel kuruluşların adli tıp uzmanından nasıl bir görev bekleyeceği konusunda bir pencere açmak ve uzmanlık eğitimi müfredatının şekillenmesine de bir katkı olacağı düşünülerek, Türkiye'de bir adli tıp uzmanında genetik incelemeler ile ilgili olması gereken en az bilgi, beceri ve tutum özelliklerini belirlemek amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda; genetik incelemeler ile ilgili olarak 28 sorudan oluşan bir anket çalışması adli bilimcilere ve hukukçulara uygulanmıştır. Anket; demografik veriler, DNA ile ilgili genel bilgiler, babalık testleri ile ilgili genel bilgiler, babalık testi yaptırmak isteyen kişinin adli bilimcilerce yönlendirilmesi, babalık testi yapan kamu ve özel kuruluşların yasal sorumlulukları, bu sorumluluklar ile ilgili yasal sınırlamaların olup olmadığı, test yaptıracak kişilere uygulanması gereken aydınlatılmış onam, ankete katılan adli bilimcilerin özel bilirkişiliğe bakış açısı değerlendirilmiştir. DNA analizlerinin laboratuar kısmım bir yana bırakacak olursak gerek mahkemelerce gönderilen gerekse isteğe bağlı olarak DNA analizi yaptırmak için başvuran şahsın muayenesinden çıkan raporun yorumlanmasına kadar geçen süreçten sorumlu olan ve bilirkişilik yapacak olan hekimin adli tıp uzmanı olması sonucuna varılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Bilirkişilik, Adli tıp uzmanı ve genetik incelemeler, Babalık tayinleri. II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Expertise is the most import duty of Forensic Medicine specialist. Genetic Studies are one of the area that forensic medicine specialist give ideas about expertise. In this study especially changing legal procedure to determine the minumum standards for the knowledge, skills and attitude a forensic medicine specialist should have in order to contribute to design the syllabus of the speciality education bodies and also changes in the legislation regarding the forensic medicine services and qualification of a forensic medicine specialist were taken into consideration. Therefore; enquiry study which contains 28 question and interested in genetic evaluations have been done to forensic scientists and jurist. Enqury consist of demografic data, general DNA knowledges, general paternity tests knowledges, forensic scientist specialists role to make information about the person who wants to make paternity tests, legal responsibilty of departments which study paternity tests, are there any legislation about this responsibility, informed consent forms, forensic spesialists idea about special experts. Finally, in DNA analysis studies which are performing to person who is sending legal procedure or coming voluntary, except laboratuary procedure forensic medicine specialist accepts the person and interpret the reports. KEY WORDS: Expertise, Forensic medicine specialist and genetic research, Paternity tests m