Dirençli parsiyel epilepsili çocuklarda dirençli olmayı haber veren risk faktörlerinin araştırılması
- Tez No: 156500
- Danışmanlar: PROF.DR. SABİHA AYSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Nörolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
m ÖZET Bu çalışmada çocukluk çağı epilepsilerinde dirençli olmayı predikte eden risk faktörlerini araştırmak amacıyla 50 dirençli epileptik çocuk grubu ile 50 nöbetleri kontrolde olan epileptik çocuk grubunun bilgileri retrospektif olarak analiz edildi.İlk başvuruda ayda bir veya daha fazla nöbeti olan çocuklar dirençli gruba, son bir yıldır hiç nöbet geçirmemiş olanlar ise kontrol grubuna dahil edildiler. Grup değişkenleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Ki kare testi, risk ölçütü olarak tahmini relatif risk (odd ratio) ve risk faktörlerinin saptanmasında lojistik regresyon modeli kullanıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The aim of this retrospective study was to determine the risk factors associated with resistance to therapy in childhood epilepsy. Fifty children with intractable epilepsy as evidenced by at least one epileptic fit per month were included in the study group, whereas the control group consisted of children who did not experience any recurrent seizure for at least one year at the time of the study. Chi-square test was used to evaluate the relationship between the test variables for the two groups, and the predicted relative risk (odds ratio) for each variable was calculated. The risk factors were subsequently determined by logistic multiple regression analysis.