Kadınların doğum şekli tercihleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Women's preference delivery type and the analysis of the effecting factors
- Tez No: 163637
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET KADINLARIN DOĞUM ŞEKLİ TERCİHLERİ VE ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ Derya Çivili [email protected] Bu araştırma kadınların doğum şekli tercihleri ve tercihlerini etkileyen faktörlerin incelenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamına İzmir ilinde bir üniversite hastanesi'nden 118 kadın ile yine İzmir ilinde bir doğumevinden 516 olmak üzere toplam 634 kadın alınmıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan ve yine araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme yolu ile uygulanan anket kullanılmıştır. Elde edilen veriler ki-kare ve lojistik regresyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir. Çalışmaya katılan kadınların %78.1'i normal doğumu tercih ederken, %21.9'unun sezaryeni tercih ettiği saptanmıştır. Kadınların normal doğum tercih sebepleri arasında, doğumdan soma daha çabuk iyileşme, normal doğumun daha doğal, normal olması, doğum sonu dönemin daha az ağrılı olması, normal doğumun en iyi doğum şekli olduğunu düşünüyor olması yer almaktadır. Sezaryeni tercih eden kadınların en çok tercih ettikleri seçenekler arasında, sezaryenin normal doğuma göre daha rahat ve kolay olması, herhangi bir sorun olduğunda bebeğin hemen kurtarılması, sezaryenin normal doğuma göre daha çabuk olması, doğumda bebeğin zarar görmemesi yer almaktadır. Kadınların yaşları, doğum öncesi kontrol sayıları, gebeliği isteme durumları, bir önceki doğum deneyimleri, bir önceki doğumlarını algılayışları ile doğum şekli tercihleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmamıştır. Çalışma durumu, sosyal güvence, doğum öncesi izlemlerin yapıldığı kurum, doğum öncesi izlemleri yapan sağlık personeli, izlemlere başlama zamanı ve doğum yapılan kurumun kadınların doğum şekli tercihine etkisi istatistiksel olarak anlamsız bulunmuştur. Kadınların doğum şekli tercihine sadece eğitimin (pO.OOO) etkili olduğu saptanmıştır. Anahtar Kelimeler : Normal Vajinal Doğum, Sezaryen, Tercih.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WOMEN'S PREFERENCE DELIVERY TYPE AND THE ANALYSIS OF THE EFFECTING FACTORS Derya Çivili [email protected] This research has been carried on to examinee the factors that effect delivery preferences and other preferences of women. Sample group was consisted of 634 women who 118 of them were from University Hospital in İzmir and 516 of them from Delivery Hospital in İzmir. A questionnaire which prepared by researcher has been used as the methodology of data collection and this questionnaire carried on as face to face interviews by the researcher. Data obtained have been processed by chi-square, logistic regression analysis. 78.1 % of participants preferred normal delivery while 21,9 % of participants preferred cesarean section. The women's reasons for preferring normal deliver were underlined as quick recovery after delivery section, naturalness of normal delivery, less pain during post-delivery period, the idea that normal delivery is the best method. Common reasons for women who preferred cesarean section were underlined as it is more comfortable and easier compare to normal delivery, possibility of quick intervention in case of something happens to baby, brevity of time compare to normal delivery, no harm to baby during the section. There is no significant statistical detection between choice of delivery method and age of women, regular control habits during pre-delivery period, prior delivery experiences, and prior delivery perceptions. Work status, social security, pre-delivery control place, person who did the control, initiating time to control has no meaningful effect to women's delivery method choice.