Kaygı düzeyleri farklı üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin mükemmelliyetçilik özelliklerinin incelenmesi
Study of the traits of perfectionism of university preparatory class students who have different levels of trait anxiety
- Tez No: 163636
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLÜFER VOLTAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
11 ÖZET TUNCER, Banu. Kaygı Düzeyleri Farklı Üniversite Hazırlık Sınıfı Öğrencilerinin Mükemmeliyetçilik Özelliklerinin incelenmesi, Ankara, 2006. Bu araştırmanın temel amacı, üniversite hazırlık sınıfı öğrencilerinin mükemmeliyetçilik düzeylerinin, kaygı düzeyleri ile cinsiyetlerine, algılanan aile tutumuna, algılanan kişilik yapısına, algılanan beden imgesine ve kendilerini köy, kasaba, kent kökenli olarak algılamalarına göre farklılık gösterip göstermediğini incelemektir. Araştırma bulgularının mükemmeliyetçilikle ilgili alanyazına katkıda bulunacağı umulmaktadır. Öte yandan, sonuçların üniversite eğitim programlarının oluşturulmasına ve üniversitedeki psikolojik yardım servislerinin çalışmalarına ışık tutması da beklenmektedir. Bu çalışma, 2004- 2005 akademik yılında, Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'ndan 96 kız ve 82 erkek öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Öğrencilerin mükemmeliyetçilik düzeyleri, Hewitt ve Rett (1991) tarafından geliştirilen ve Oral (1999) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Çok Boyutlu Mükemmeliyetçilik Ölçeği”ile; kaygı düzeyleri ise, Spielberger (1970) tarafından geliştirilen, Lecompte ve Öner (1985) tarafından Türkçe'ye uyarlanan“Sürekli Kaygı Ölçeği”ile belirlenmiştir. Bağımsız değişkenler hakkında bilgi edinmek için araştırmacı tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesi için, varyans çözümlemesi tekniği uygulanmıştır. Önem düzeyi.05 olarak kabul edilmiştir. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibi özetlenebilir: - Sürekli kaygı düzeyi ile cinsiyetin, algılanan aile tutumlarının, algılanan kişilik yapısının, algılanan beden imgesinin ve öğrencilerin kendilerini köy, kasaba, kent kökenli olarak algılamalarının mükemmeliyetçilik özelliklerine ortak etkisi anlamlı bulunmamıştır.Ill - Erkeklerin, başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik düzeyleri kızlardan anlamlı bir farkla yüksek bulunmuştur. - Demokratik olmayan aile tutumunu algılayanların başkalarına yönelik mükemmeliyetçilik düzeyleri demokratik aile tutumunu algılayanlardan anlamlı bir farkla yüksek bulunmuştur. - Algılanan kişilik yapısı ve mükemmeliyetçilik özellikleri arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. - Algılanan beden imgesi ve mükemmeliyetçilik özellikleri arasındaki fark anlamlı bulunmamıştır. - Kendilerini kasaba kökenli olarak algılayan öğrencilerin başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik düzeyleri, kendilerini kent kökenli algılayan öğrencilerden anlamlı bir farkla yüksek bulunmuştur. - Sürekli kaygı düzeyi yüksek olan öğrencilerin başkalarınca belirlenen mükemmeliyetçilik düzeyleri, sürekli kaygı düzeyleri düşük olan gruba göre anlamlı bir farkla yüksek bulunmuştur. Anahtar Sözcükler Mükemmeliyetçilik, Kendine Yönelik Mükemmeliyetçilik (KYM), Başkalarına Yönelik Mükemmeliyetçilik (BYM), Başkalarınca Belirlenen Mükemmeliyetçilik (BBM), Kaygı, Sürekli Kaygı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TUNCER, Banu. Study Of The Traits Of Perfectionism Of University Preparatory Class Students Who Have Different Levels Of Trait Anxiety, Ankara, 2006. Main purpose of this study is to examine the differences between traits of perfectionism of the university preparatory students and their anxiety levels, gender, perceived family attitudes, perceived personality type, perceived body image and whether students perceive themselves as villager, town people or urbanites. Findings of this research is expected to contribute to the literature in this area. On the other hand, another expectation of the researcher is guide to the construction of the universtiy education programs and psyhological counseling services. During the 2004-2005 academic year, 96 female and 82 male students from the School of Foreign Languages in Hacettepe University are taken as the sample of this study. The perfectionism levels of the students were measured by using“Multidimensional Perfectionism Scale”developed by Hewitt and Flett (1991) and adapted to Turkish Culture by Oral (1999). Anxiety levels of the students were measured by using“Trait Anxiety Scale”developed by Spielberg (1970) and adapted to Turkish Culture by LeCompte and Öner (1985). In order to get information about the independent variables“Personal Information Form”which was developed by the researcher was utilizied. For the data analysis, variance analysis was used. Significance level was accepted as.05. Findings of the research can be summarized as follows: - Common effects of trait anxiety level and gender, perceived family attitudes, perceived personality type, perceived body image, whether students perceive themselves as villager, town people or urbanites were not found significant on perfectionism traits.- Socially prescribed perfectionism levels of males were found significantly higher than females. - Other-oriented perfectionism levels of students who have perceptions of their families as nondemocratic were found significantly higher than people who have perceptions of their families as democratic. - Perceived personality type and perfectionism traits are not found significantly different. - Perceived body image and perfectionism traits are not found significantly different. -Socially prescribed perfectionism levels of students who perceived themselves as town people were found significantly higher than students who perceived themselves as urbanites. - Socially prescribed perfectionism levels of students, who have high levels of trait anxiety, are found significantly higher compared to low level of trait anxiety students. Key Words Perfectionism, Self-Oriented Perfectionism, Other-Oriented Perfectionism, Socially Prescribed Perfectionism, Anxiety, Trait Anxiety.