Sağlık personelinin doğum şekli tercihi, tercih nedenleri ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Investıgatıon of healthcare professıonals' mode of delıvery preferences, reasons for preferences and affectıng factors
- Tez No: 629458
- Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR SERÇEKUŞ AK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kadınların doğum şekli tercihlerine yönelik çok sayıda çalışma olmasına karşılık sağlık personellerinin doğum şekli tercihini inceleyen yeterli sayıda çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma sağlık personellerinin doğum şekli tercihi, tercih nedenleri ve tercihi etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı, ilişkisel tipte bir çalışmadır. Araştırma Denizli ilinde Pamukkale Üniversitesi Hastanesi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya en az lise mezunu, 18 yaş üstü ve çalışmaya katılmaya gönüllü 347 sağlık personeli alınmıştır. Araştırmada araştırmacılar tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan iki anket formu kullanılmıştır: Tanıtıcı Bilgi Formu ve Doğum Şekli Tercihleri ve Nedenleri Sorgulama Formu. Veriler araştırmacı tarafından yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Araştırmanın sonucunda sağlık personellerinin çoğunun, vajinal doğumu tercih ettiği saptanmıştır. Personellerin çoğunluğunun gerçekleştirdiği doğum şekli sezaryendir. Sağlık personellerinin, doğum korkusu, doğum ağrısının şiddetli olduğu düşüncesi ve olumsuz vajinal doğumlara tanık olma gibi nedenlerle sezaryen doğumu tercih ettiği belirlenmiştir. Meslek grubu, mesleki deneyim, çalışılan birim, yaş, çocuk sahibi olma durumu ve medeni durumun doğum şekli tercihini etkilediği saptanmıştır. Sağlık personellerinin doğum şekillerine ve doğum şeklinin getirdiği sonuçlara yönelik hizmet içi eğitimler ile bilgilerinin artırılması gerekmektedir. Sağlık personellerinin yaşadıkları olumsuz deneyimlerin doğum şekli tercihine etkilerinin farkında olunmalı ve sağlık personellerine özel doğuma hazırlık eğitimleri oluşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies on women's preferences for mode of delivery, there are not enough studies examining the preferences of healthcare professionals. This study aimed to determine the mode of delivery preferences of healthcare professionals, reasons and related factors. This research was a descriptive, relational study. The study conducted at the Pamukkale University Hospital in Denizli. 347 healthcare professionals were taken into the scope of the study who were 18 years of age or older and who voluntarily participated in the study. Two questionnaire forms prepared by the researchers in accordance with the literature were used in the study: Introductory Information Form and Questionnaire of Mode of Delivery Preferences and Reasons. The data were collected by researchers through face to face interviews. As a result of this study, it was determined that most of the healthcare professionals preferred vaginal delivery. The previous delivery method of the majority of healthcare professionals was caesarean section. It was determined that healthcare professionals preferred caesarean delivery due to reasons such as fear of childbirth, witnessing negative vaginal births and thought that vaginal birth is painful. It has been determined that occupation, professional experience, working department, age, having children, marital status affect the mode of delivery preference. The knowledge of healthcare professionals should be improved with education about the modes of delivery and the results of delivery method. Special childbirth education classes should be created for healthcare professionals and be aware of the effects of negative experiences of healthcare professionals on mode of delivery.