Koroner arter hastalığında sigara ve inflamasyon arasındaki ilişki
Cigarette and inflammation relationship in coronary artery disease
  1. Tez No: 163642
  2. Yazar: KEMAL ÇEVİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN İLTİMÜR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
8. ÖZET: Sigara atero sklerozun önlenebilir majör bir risk faktörüdür. Sigara, ateroskleroz ve inflamasyon arasında yakın bir ilişkinin olduğu düşünülmektedir. Biz akut koroner sendromlu hastalarda sigara ve inflamatuar belirteçler arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Bu amaçla yaş ortalaması 57±10 olan toplam 57 hasta çalışmaya alındı. Hastalar sigara içen ve içmeyenler olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların lipid ve glukoz parametrelerine ek olarak inflamatuar belirteçlerine de ( İL-1, İL-6, ÎL-8, İL- 10, hsCRP ve TNF alfa) bakıldı. Ayrıca standart ölçümlere göre ekokardiyografık ölçümleri yapıldı. Yapılan incelemeler sonucunda sigara içenler ve içmeyenler arasında inflamatuar belirteçler arasında anlamlı bir farklılık saptanmasada (p>0,05), sigara içen grupta inflamatuar belirteçlerin düzeylerinin içmeyenlere göre daha yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY Cigarette smoking is a preventable risk factor of atherosclerosis. İt is considered that there is close relationship betwen cigarette smoking, atherosclerosis and inflammation. Our aim is to research the relationship betwen cigarette smoking and inflammatory markers of acute coronary syndrome patients. 57 patients that has a mean age of 57±10 years included to the study. Patients divided into two groups; smokers and nonsmokers. inflammatory markers (İL-lp, İL-6, İL-8, İL- 10, hs-CRP and TNFa ), lipid and glycose parameters were measured. Echocardiographic measurements were done according standard measurements. There was no significant difference betwen smokers and non smokers according to inflammatory markers (p>0,05). Nonetheles levels of inflammatory markers were higher in smokers group than nonsmokers.