Koroner arter hastalığı olan bireylerde beslenme durumu, sağlıklı yaşam biçimi ve diyet inflamasyon indeksinin değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition, healthy life style and dietary inflammatory index in individuals with coronary artery disease
- Tez No: 556723
- Danışmanlar: PROF. DR. SANİYE BİLİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Koroner arter hastalığında (KAH) sağlıksız beslenme, fiziksel inaktivite, sigara kullanımı gibi bilinen ve değiştirilebilir risk faktörlerinin yanı sıra son yıllarda inflamasyonun da önemli bir risk faktörü olduğu bildirilmektedir. Bu çalışma kardiyoloji polikliniğine başvuran 19-64 yaş aralığında, koroner arterlerinde darlık tespit edilen (≥%1 daralma) 29 erkek, 13 kadın koroner arter hastası (vaka grubu) ile koroner arterlerinde herhangi bir darlık tespit edilmemiş 29 erkek, 13 kadın (kontrol grubu) üzerinde yürütülmüştür. Çalışmanın amacı KAH'da beslenme durumu, sağlıklı yaşam biçimi davranışları, diyet inflamasyon indeksi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Bireylerin sosyo-ekonomik özellikleri, beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite durumu, 3 günlük besin tüketim kayıtları alınmış, bazı antropometrik ölçümler (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel çevresi), vücut analizi (yağ oranı, su oranı, kas kütlesi, visseral yağ oranı, gövde yağ oranı) ile biyokimyasal bulguları değerlendirilmiştir. Çalışmada ayrıca diyetin inflamatuvar yükünü belirlemede diyet inflamasyon indeksi; KAH riskini belirlemede kardiyometabolik ve aterojenik indeks; koroner arter hastalarında hastalık şiddetini belirlemede Gensini skoru; sağlıklı yaşam biçimi davranışlarını belirlemede Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, vaka grubunun %85,7'sinin, kontrol grubunun ise %54,8'inin yetersiz düzeyde aktif olduğu (p0,05). Vaka grubunda kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak nötrofil yüzdesinin daha yüksek, lenfosit yüzdesinin daha düşük olduğu bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
Inflammation has been reported to be an important risk factor in coronary artery disease (CAD) in recent years as well as known and modifiable risk factors such as unhealthy nutrition, physical inactivity and smoking. This study included 29 male and 13 female patients with coronary artery stenosis (≥ 1% narrowing) (case group) and 29 male, 13 female patients without any stenosis (control group) who were applied to the cardiology clinic and between 19-64 years old. The aim of the study was to evaluate the relationship between nutritional status, healthy lifestyle behaviors, and dietary inflammation index in patients with CAD. Socio-economic characteristics, nutritional habits, physical activity status, 3-day food consumption of the individuals were taken and some anthropometric measurements (body weight, height, waist circumference), body analysis (fat ratio, water ratio, muscle mass, visceral fat ratio, body fat ratio), and biochemical findings were evaluated. In addition, dietary inflammation index was used to determine the inflammatory burden of diet; cardiometabolic index and atherogenic index were used to determine the risk of CAD; Gensini score for determining disease severity in patients with CAD; Healthy Lifestyle Behaviors Scale II was used to determine healthy lifestyle behaviors. As a result of the study; it is found 85.7% of the case group and 54.8% of the control group were insufficiently active (p0.05). It was found that neutrophil percentage was higher and lymphocyte percentage was lower in the cases than the controls (p0.05).