İnflamatuvar barsak hastalığında artmış ateroskleroz riskinin karotis intima-media kalınlığı ve nabız dalga hızı ile değerlendirilmesi
Evaluation of the increased atherosclerotic risk in patient with inflammatory bowel disease by carotid intima-media thickness and pulse wave velocity
- Tez No: 349527
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT YILDIRIM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Kardiyoloji, Gastroenterology, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Koroner arter hastalığı (KAH) ve KAH oluşumunun temelini oluşturan ateroskleroz toplumlarda mortalitenin ilk sırada gelen nedeni olduğundan erken tanı ve tedavisi önemlidir. KAH'ı değerlendirmede kullanılan non-invaziv testlerin duyarlılık ve özgüllük sorunu varken, altın standart olan koroner anjiografinin ise girişimsel olma ve maliyet sorunu vardır. Bu nedenle son 15 yılda ateroskleroz tanısında invaziv olmayan ve duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek testler araştırılmıştır. Bu non-invaziv yöntemler arasında üzerinde en çok durulanlar ise Karotis intima-media kalınlığı (KİMK) ve nabız dalga hızı (NDH) ölçümüdür. İnflamatuvar barsak hastalıkları, genetik olarak duyarlı kişilerde, çeşitli antijenlere ya da çevresel faktörlere karşı abartılı bir immün yanıt ile meydana gelen, nedeni tam olarak bilinmeyen, kronik seyirli, iyilik ve aktivasyon dönemleri olan bir grup inflamatuvar hastalıktır. Bu hastalıklarda görülen kronik inflamasyona bağlı endotel disfonksiyonu ve beraberinde ateroskleroza eğilim olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada inflamatuvar barsak hastalığında artmış ateroskleroz riski, NDH ve KİMK ölçümü yaparak ve bu iki değer arasındaki ilişki değerlendirilerek araştırıldı. Çalışma dışlama kriterleri olarak, kanıtlanmış ateroskleroz, hipertansiyon, diyabet, hiperlipidemi, sigara kullanımı, aktive hastalık, hastalık tanı süresinin 6 aydan kısa olması ve 45 yaş üstünde olmak kabul edildi. Hastaların NDH ölçümü yapıldı. Sonrasında NDH değeri ve çalışma grubu belirtilmeksizin ultrasonografi ile KİMK ölçümü yapıldı. Daha sonra İBH grubu ile kontrol grubu arasında karşılaştırma yapıldı. Çalışmaya toplam 40 İBH hastası ve 40 sağlıklı kontrol grubu alındı. İBH ve sağlıklı kontrol grubunda 22 erkek (%55) ve 18 kadın (%45) vardı. İki grubun demografik ve laboratuvar verileri benzerdi. Çalışmamızda KİMK inflamatuvar barsak hastalığı grubunda sağlıklı kontrol grubuna göre yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Coronary artery disease (CAD) and atherosclerosis providing a basis for CAD are important causes of mortality at society and for this reason their early diagnosis and treatment are substantial. Noninvasive tests used to evaluate CAD have issues about sensitivity and specificity, where coronary angiography, as a gold standard, has issues about being invasive and expensive. For this reason, noninvasive tests with high sensitivity and specificity to diagnose atherosclerosis have been investigated for the last 15 years. Among these noninvasive methods, the most emphasized ones are carotid intima-media thickness (CIMT) and pulse wave velocity (PWV) measurements. Inflammatory bowel diseases (IBD) are a group of inflammatory diseases with unknown reasons, chronic course and remission-activation periods, caused by an exagerated immune reaction against various antigens or enviromental factors at people who are genetically susceptible. It's thought that there's a tendency towards endothelial disfunction due to chronic inflammation at these diseases, and atherosclerosis along with it. At this study, we investigated the evulation of the increased atherosclerotic risk in inflammatory bowel disease by measuring PWV and CIMT, and evaluating the relationship between these values. Exclusion criteria were proved atherosclerosis, hypertension, diabetes, hyperlipidemia, cigarette smoking, active disease, prognosis time being less that 6 months and being over the age of 45. PWV measurements of the patients were performed. Later on, CIMT measurements were performed by the help of ultrasound, without mentioning among PWV values and study group. Later, comparison of IBD group and healthy control group was performed. A total of 40 patients with IBD and 40 control subjects were enrolled to the study. There were 22 men (55%) and 18 women (45%) at IBD group and healthy control group. Demographic and laboratory data of both groups were similar. At our study, CIMT was higher at inflammatory bowel disease group, compared to healthy control group.