Rat abdominal ada flep modelinde botulinum toksin-A uygulamasının neovaskülarizasyon üzerine etkisi
Effects of botulinum toxin-A on neovascularization in rat abdominal island flap model
- Tez No: 622338
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Plastik ve rekonstrüktif cerrahide önemli ve sık kullanılan yöntemlerden biri cilt flepleridir. Flep operasyonlarının başarısı flep vaskülarizasyonları ile doğrudan bağlantılıdır. Bu çalışmada ratlarda abdominal deri ada flep modeli kullanılarak botulinum toksin-a (BTX-a) uygulamasının fleplerin periferik neovaskülarizasyonlarında etkili olup olmadığının gösterilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada 10 grupta toplam 50 adet erkek sprague dawley cinsi rat kullanıldı. Ratların her birinde vasküler saplı abdominal deri ada flebi kaldırılarak tabandan vaskülarizasyonu engellemek amacı ile flep tabanına silikon tabaka yerleştirildi, gruplar operasyon öncesi BTX-a ve serum fizyolojik (SF) uygulananlar, BTX-a ve SF ile kimyasal geciktirme işlemi uygulananlar ve herhangi uygulama yapılmayanlar şeklinde ayrıldı. Operasyon sonrası dönemde gruplara göre 5. ve 10. günlerde vasküler pediküller kesildi, 7 günlük bekleme süresinin ardından 4 kadran biyopsi alındı. Alınan biyopsiler CD31 ve VEGF ile boyanarak vasküler yapıların özellikleri incelendi, damar sayıları ve çapları belirlenerek neovaskülarizasyon değerlendirildi. Kontrol grupları ve BTX-a uygulanan gruplar karşılaştırılarak bu uygulamanın nicelik ve nitelik olarak neovaskülarizasyon üzerine etkisi yorumlandı. Fleplerin sağ kalım oranlarına bakıldığında en yüksek değer BTX-a ile kimyasal geciktirme uygulanarak 10 gün sonra pedikülü kesilen grupta elde edildi. 5 günlük pedikül bekleme süresine sahip ve BTX-a ile kimyasal geciktirme uygulanan grubun değerleri, aynı pedikül bekleme süresine sahip gruplardan yüksek, 10 günlük pedikül bekleme süresine sahip gruplarla benzer bulundu. Damar çapları ve damar duvar kalınlıklarının değerlendirilmesinde de BTX-a ile kimyasal geciktirme uygulanan deneklerde diğerlerine oranla anlamlı ve olumlu farklılıklar tespit edildi. Çalışmanın sonucunda BTX-a ile kimyasal geciktirme uygulamasının sağ kalım oranlarını arttırdığı, periferik neovaskülarizasyonu desteklediği ve flep dolaşımlarını arttırdığı tespit edildi. Buna göre iki seanslı flep operasyonlarda BTX-a kimyasal geciktirme işlemi ile ikinci seansın daha erken dönemde yapılabileceği ve flep başarı oranlarına katkı sağlayabileceği düşünülmüştür.
Özet (Çeviri)
Skin flaps are widely used in plastic and reconstructive surgery. Success in these procedures is directly related with the vascularization of flaps. This study was performed to evaluate the effect of botulinum toxin-a (BTX-a) on peripheral neovascularization of flaps on rat abdominal skin island flap model. In this study, 50 male sprague dawley rats were used in 10 groups. We elevated abdominal island flap in each rat and put a silicon sheet under the flaps before suturing them to their beds for preventing neovascularization from recipient bed. The rats were divided as groups with application of SF and BTX-a without delay, application of SF and BTX-a with delay and those used as sham control groups. Vascular pedicles of the flaps were divided at 5th and 10th days following the operation. Following pedicle division at day 7, biopsies were taken from four quadrants of the flaps. The biopsies were stained with CD31 and VEGF to evaluate of characteristics of vascular structures. Neovascularization was evaluated by determining vessel numbers and vessel diameters. Control and study groups were compared in terms of quantity and quality of neovascularization. We observed that survival rates were highest in the group with chemical delay with BTX-a in which the pedicle were divided 10 days after flap elevation. Survival rate in the group with BTX-a chemical delay in which pedicle was divided in 5th day was higher compared to the groups with same pedicle division time, whereas the survival rate in this group was similar to the groups in which the pedicle was divided at 10 days post operatively. In groups with BTX-a chemical delay vessel diameters and vessel wall thicknesses were significantly higher compared to the other groups. As a result, our study show that chemical delay application with BTX-a increased survival rates, peripheral neovascularization and flap vascularization. Therefore, we suggest that with the use of chemical delay with BTX-a pedicle division time may be shortened in two session flap operations and this may contribute to higher flap success rate.