Konya'da tüketime sunulan broiler karkaslarında termofilik campyobacter türlerinin varlığı
Prevalance of thermophilic campylobacter species from broiler's carcasses for human consumption sale at Konya
  1. Tez No: 163685
  2. Yazar: MEHMET HALİT MİNNAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF DOĞRUER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
6.0ZET Bu araştımada, broiler karkas parçalarında termofilik Campylobacter türlerinin (C. jejuni, C. coli, C. lari) varlığı araştınldı.Bu amaçla Konya piyasasında tüketime sunulan broiler karkas parçalarından (but,gögüs,kanat ) 120 numune incelendi. Tavuk eti örneklerinden analiz için örnek almada keserek alma işlemi ile 25 g örnek alındı. Tavuk eti örnekleri Bolton Selective Encrichment Broth içerisinde ve mikroaerofilik şartlarda 37°C de 4 saat ön zenginleştirme işleminden sonra 42 °C de 20 - 44 saat selektif zenginleştirme işlemine tabi tutuldu. Daha sonra Campylobacter Blood Free ağara öze ile ekim yapılarak 42 °C de 48 saat mikroaerofilik ortamda inkübasyona alındı. Üreyen şüpheli koloniler Muller Hinton ağara öze ile ekilerek 37 °C de 24 saat mikroaerofilik şartlarda inkübe edildi. Şüpheli kolonilerin termofilik Campylobacter türleri yönünden identifîkasy onunda Food and Drug Administration' da (Anon, 2001) belirtilen testler kullanıldı. İncelenen toplam 120 adet broiler karkas numunelerinin 92' sinde etken izole edildi. Pozitif numunelerin 24 adeti C jejuni (%20), 29 adeti C.coli (%24,17) ve 39 adeti C.lari (%32,5) olarak identifiye edildi. Araştırma verilerine göre broiler karkaslarının yüksek bir düzeyde termofilik Campylobacter türleri ile kontamine olduğu saptandı. Halk sağlığının korunması amacıyla; kanatlı hayvanların üretim yerlerinden sofraya kadar olan bütün aşamalarda Campylobacter kontaminasyonlarının önlenilmesi için bütün tedbirlerin alınması gerektiği kanatine varıldı. 42
Özet (Çeviri)
7.SUMMARY İn this study, raw chicken meat pieces are examined for the presence of thermophilic Campylobacter species (C. jejuni, C.coli, C.lari). A total of 120 samples of raw chicken meat pieces (thigh, breast, wing ) were analysed for human consuption sale at Konya market. Taking samples for analysis from samples chicken meat were taken 25 g samples with cuting method. Raw chicken meat samples in Bolton Selective Encrichment Broth were incubated in a microaerophilic medium 37 °C for 4 hours. After the pre-encrichment, chicken meat samples were incubated in a microaerophilic medium at 42 °C for 20-44 hours for selective encrichmentAfter the selective encrichment, chicken meat samples were inoculated to Campylobacter Blood Free Agar and incubated in a microaerophilic medium at 42 °C for 48 hours. Suspect of colonies were inoculated to Muller Hinton Agar and incubated in a microaerophilic medium at 37 °C for 24 hours.lt was used the tests adviced from Food and Drug Administration (Anon, 2001) in identification suspect of colonies as to thermophilic Campylobacter species. The organism was isolated from 92, totally of 120 samples.Total of 92 positive samples are identified as 24 pieces are C.jejuni (%20), 29 pieces are C.coli (24,17) and 39 pieces are C.lari (%32,5). As a conclusion; Ihat chicken carcasses contaminated with Campylobacter species a higher level were determined. That all degrees until from produce to consumption took needly measures prevent for Campylobacter species were understand very necessary. 43