Enteral beta glukan'ın ratlarda oluşturulan deneysel kısa barsak modelinde intestinal adaptasyon ve anastomoz iyileşmesi üzerindeki etkisi
Effects of enteral beta glucan ina rat model of short bowel on intestinal adaptation and anastomotic healing
- Tez No: 163692
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET ALİ KOÇDOR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET ENTERAL p-GLUKAN'IN KATLARDA OLUŞTURULAN DENEYSEL KISA BARSAK MODELİNDE İNTESTİNAL ADAPTASYON VE ANASTOMOZ İYİLEŞMESİ ÜZERİNDEKİ ETKİSİ Dr. Hamiş Mehmet ŞENER DEÜTF Genel Cerrahi AD. İnciraltı - ÎZMİR Kısa barsak sendromu yaygın ince barsak rezeksiyonu sonrası görülen klinik bir tablodur. Kalan ince barsak bölümünde sindirim ve emilim işlemini kompanze etmeye yönelik gelişen olaylara intestinal adaptasyon adı verilmiştir. İnce barsak boy, çap ve kalınlığında artış, tüm intestinal tabakalarda hiperplazi ve/veya hipertrofi gelişmektedir. Intestinal adaptasyonun yetersiz kaldığı hastalar uzun süre total parenteral nutrisyona bağımlı yaşamak zorunda kalmaktadırlar. Bu durum hastanın sosyal yaşantısını kısıtladığı gibi yüksek tedavi maliyetlerine neden olmaktadır, intestinal adaptasyonu etkileyerek ince barsak emilim yüzeyini arttırmayı hedefleyen çok sayıda deneysel ve klinik çalışma yapılmıştır. Ancak, halen klinik kullanımda istenilen düzeye ulaşılamamıştır. P-glukan polisakkarit lif yapısında, intestinal immunmodülatör ve proliferatif etkinliği nedeniyle intestinal adaptasyonu ve yara iyileşmesini artırma potansiyeli bulunan bir bileşiktir. Bu çalışmanın amacı ratlarda masif ince barsak rezeksiyonu ve anastomoz yapılarak oluşturulan deneysel kısa barsak sendromu modelinde enteral p-glukan'ın intestinal adaptasyona ve anastomoz iyeleşmesine olan etkilerini araştırmaktır. Çalışmada 30 adet dişi wistar rat kullanıldı. Ratlar 3 eşit gruba ayrıldı (Sham, kontrol ve tedavi). Kontrol ve tedavi grubunda % 80 ince barsak rezeksiyonu uygulandı. Tedavi grubunda P-glukan 25 mg/gün orogastrik gavaj yöntemiyle enteral uygulandı. İki hafta sonunda ratlarsakrifıye edildi. Ağırlıkları, barsak uzunluğu, çapı, anastomoz patlama basıncı ve kan lenfosit düzeyleri değerlendirildi. Çalışma sonunda tedavi grubunda barsak uzunluklarının ve kan lenfosit düzeylerinin anlamlı olarak arttığı, çalışma sonu rat ağırlıklarının ve anastomoz patlama basınçlarının değişmediği gözlendi. Enteral p-glukan masif ince barsak rezeksiyonu sonrasında kalan barsaklan belirgin olarak uzattığı, bu etkinlikte lenfoproliferatif özelliğinin rol oynayabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
SHORT HEAD AND SUMMARY EFFECTS OF ENTERAL 0-GLUCAN IN A RAT MODEL OF SHORT BOWEL ON INTESTINAL ADAPTATION AND ANASTOMOTIC HEALING Hamiş Mehmet ŞENER, MD. DEUTF Department of Surgery, Inciralti, Izmir - TURKEY Short Bowel Syndrome is a clinical phenomenon which occurs after significant length of small intestinal resection, and mainly characterized by malnutrition, diarrhea, steatore, vitamin deficiency, and electrolyte imbalance and weight loss. After massive small intestinal resection gross and microscopically changes begins immediately in the remnant small intestine called intestinal adaptation. There is an increase in the small bowel length, diameter, and thickness. Also, hypertrophy and/or hyperplasia progresses in the whole intestinal layers. When the intestinal adaptation is not sufficient, total parenteral nutrition is the single treatment option until the sufficient absorption surface is encountered. This condition is not cost effective and the patient remains dependent to total parenteral nutrition. Although many experimental and clinical studies have been performed for enhancing intestinal adaptation, results are controversial. The main target of most of the studies is to achieve life without total parenteral nutrition. p-glucan is an immunopharrnacological agent which consist of polysaccharide fiber. It has various effects; immunmodulation, hemopoesis, anti-oxidation, anti-tumor, intestinal proliferation, antibacterial, and antifungal. It has positive effects on wound and intestinal anastomotic healing. It has no adverse effects and it is still in clinical use. Thirty wistar rat were included in this study. Rats were divided in to 3 groups (sham, control, and treatment). In control and treatment group 80% small bowel resection was performed. In treatment group, p-glucan 25 mg/day given by orogastric feeding route. Rats weresacrified on 14th day. Weights, intestinal lengths and diameters, anastomotic burst pressures and blood lymphocyte counts were recorded. In treatment group intestinal length and blood lymphocyte count were increased, statistically significantly; there were no statistically difference between groups in rat weights and anastomotic burst pressure values. In this study we observed the effects of P-glucan on intestinal length after massive intestinal resection, as well as the effects of |3-glucan on intestinal lenfoproliferation.