20-22 yaş grubu spor yapmayan genç erkeklerde vücut yağ oranı, vücut kitle indeksi ve kuvvetleri arasındaki ilişki
Relationships between percent body fat and body mass index and strenght in inactive young male aged 20-22
- Tez No: 163693
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN AKKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Antrenörlük Eğitimi Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2004 Tanju Hasan GÜN Danışman Yr& Doç. Dr. Hasan AKKUŞ 20-22 Yaş Grubu Spor Yapmayan Genç Erkeklerde Vücut Yağ Oranı, Vücut Kitle İndeksi ve Kuvvetleri Arasındaki İlişki Araştırma, düzenli egzersiz yapmayaftve yaşları 20 (n=58), 21 (n=17) ve 22 (n=60) olan toplam 135 genç erkeğin bazı vücut kompozisyonu değişkenleri ile kuvvet parametreleri arasındaki ilişkilein incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Deneklere, sınav, mekik, barda kol çekme, durarak uzun atlama testleri uygulanmış, boy, vücut ağırlıkları, triceps, biceps, supra-iliac, scapula skinfold ölçümleri yapılmış, vücut kitle indeksi (BM), vücut yağ yüzdesive toplam skinfold değerleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Selçuk University Instate of Health Science Traning Education Science MASTER THESIS / KONYA 2004 Tanju Hasan GÜN Advisor AsistProf. Hasan AKKUŞ Relationships Between Percent Body Fat and Body Mass Index and Strength in Inactive Young Male Aged 20-22 In this research, it aimed to study the the relationships between percent body fat and body mass index and strength in inactive young male aged 20 (n=58), 21 (n=27) and 22 (n=60) (total 135) The eight parameters including push up,, sit up, pull up, long jump, body weight, triceps skinfold, supra-iliac skinfold, scapula skinfold tested and measured. In addition the body mass index (BMI), percent body fat, total skinfold were calculated.