Prematüre yenidoğanlarda total parenteral nutrisyonun böbrek fonksiyonları üzerine etkileri
Renal effects of total parenteral nutrition in premature new borns
- Tez No: 236250
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YILMAZ TABEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Prematüre yenidoğanlarda total parenteral nutrisyonun böbrek fonksiyonları üzerine etkilerini değerlendirmek için; serumda sistatin-C, idrarda N-asetil-ß-D glukozaminidaz, beta 2 mikroglobulin ve glutatione-S transferaz ? düzeylerini saptayarak, TPN alanlar ile enteral beslenen kontrol grubu hastalarının böbrek fonksiyonlarının karşılaştırılması amaçlanmıştır.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya gebelik haftası 28?34 hafta arasında olan ve premature yoğun bakım servisine yatan TPN alan ve enteral beslenen bebekler alındı. Hastaların doğum şekli, cinsiyeti, boyu, kilosu, RDS olup olmadıkları, erken neonatal sepsis, geç neonatal sepsis durumları, aminoglikozit ilaç alıp almadıkları değerlendirildi. Ayrıca annede EMR, idrar yolu enfeksiyonu, preeklempsi/eklempsi ve DM gibi hastalıkların var olup olmadığı belirlendi. Total parenteral nutrisyon 3. günden önce başlanan, erken dönemde exitus olan, herhangi bir nedenle TPN' yi 10 günden az alan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Tüm hastalardan serumda sistatin C, glukoz, BUN, kreatinin, total protein, albümin, AST, ALT, ALP, sodyum, potasyum, kalsiyum, fosfor idrarda ise N-asetil-ß-D glukozaminidaz, glutatione-S transferaz ?, B 2 mikroglobulin, Na, kreatinin, dansite, pH çalışıldı.Bulgular: Total parenteral nutrisyon alan hastalar ile enteral beslenen hastaların 3. gün ile 30.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to investigate the effects of total parenteral nutrition (TPN) on the renal functions of the preterm newborns. For this purpose, we planned to measure the serum levels of cystatin C, urine levels of N-acetyl-ß-D glucosaminidase, ß 2 microglobuline and glutathione-S transferase ? in the patients having TPN and control patients and compared the renal functions of this two groups.Material and method: The study group consisted of the patients, born within the 28-34th gestational week, being followed in the prematurity intensive care unit and having TPN and enterally nourished controls. The way of birth, sex, height, weight, presence of respiratory distress syndrome, early and late neonatal sepsis, aminoglycoside treatment of the study group were evaluated. Maternal PROM (premature rupture of membrane), UTI (urinary tract infection) , preeclampsia/eclampsia and diabetes status were recorded. Patients having TPN earlier than three days of age, having TPN less than 10 days and died in the early period were excluded from the study.