Kanserde uyku sorunlarının yaşam kalitesi üzerine etkisi
The effect on qualty of life of sleep disorders in patients with cancer
  1. Tez No: 163708
  2. Yazar: SELDA YARALI ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÇİÇEK FADILOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Dahiliye Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
6. ÖZET S.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Hemşirelik Anabilim Dalı YÜKSEK LİSANS TEZİ / KONYA-2005 Selda YARALI ARSLAN Kanserde Uyku Sorunlarının Yaşam Kalitesi Üzerine Etkisi Bu araştırma, kanserli hastalarda uyku sorunlarının saptanması ve uyku sorunlarının yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Göğüs, Hematoloji ve Genel Dahiliye Kliniklerinde 15.04.2004-15.07.2004 tarihleri arasında ayaktan ya da yatarak izlenen kanserli hastalar, görüşmeyi kabul edenler, 18-65 yaş arasında olanlar, okuma yazma bilenler araştırma örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada veriler, araştırmacı tarafından oluşturulan 17 soruluk hasta tanıtım formu, Pittsburg Uyku Kalitesi Ölçeği (PUKÖ) ve Rolls Royce Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Sorular araştırmacı tarafından görüşme yoluyla uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizi SPSS for Windows 10.0 programında yapılmıştır. Veriler sayı, yüzde ve ortalama±standart sapma kullanılarak özetlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde t testi, varyans analizi, Mann- Whitney U testi, Wilcoxon testi, Kruskal-Wallis testi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Varyans analizi sonucu gruplar arasındaki fark önemli bulunduğunda hangi grup yada grupların farklı olduğunu incelemede Tukey's HSD testi kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan her iki ölçeğin iç tutarlılığı Cronbach alfa güvenilirlik katsayısından yararlanılmıştır. Araştırma sonuçlarına göre hastaların son hafta ve hastalık öncesi uyku kalitesi puanları incelendiğinde, hastalık öncesi uyku kalitesi kötü olanlar % 1 1.5, iyi olanlar % 88.5'dir. Son hafta uyku kalitesi kötü olanlar % 66.2, iyi olanlar % 33.8 bulunmuştur. Hastaların yaşam kalitesi ölçeği bileşen puanları; genel iyilik 53.80 oranında, fiziksel semptom ve aktivite 51.40 oranında, uyku bozukluğu 56.77 oranında, iştah 64.46 oranında, seksüel fonksiyon 41.04 oranında, algılama fonksiyon 66.95 oranında, tıbbı etkileşim 42.62 oranında, sosyal ilişki ve iş performansı 44.46 oranında olduğu saptanmıştır. Çalışma sonucunda, kanserli hastaların uyku sorunları ile yaşam kalitesi arasında negatif bir ilişki olduğu, uykusuzluk arttıkça yaşam kalitesinin düştüğü bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY This research was done to the purpose of investigate the effect on quality of life of sleep disorders and find sleep disorders in patients with cancer. For that research, the patients who were at Selçuk University Meram Medical Faculty internal medicine, chest, hematologic clinics between 15 April 2004-15 July 2004 than either inpatient or outpatient cancer patients accept to meet, age between 1 8-65 and reading-writing know. The data in research were collected with an introduction form consist of 17 questions which was prepared by researchers, Pittsburg Sleep Quality Index (PUKÖ) and Rolls Royce Quality of Life Scale. Settings by face to face interview method. Statistical analysis of these data were done with SPSS for Windows 10.0 program. Data were summarized with using number, percentage, and standard deviation. In evaluation the data, the t test, One-Way ANOVA test, U test of Mann- Whitney, Wilcoxon test, Kruskal-Wallis test and multi regression analysis were used. Tukey's HSD test if the difference between the group is important as a results of variances analysis to observe which group or groups are different. Cronbach alphanumeric trust ability coefficient had been utilized to observe the inner consistency of PUKO and Rolls Royce Model's scale in the example group. Result research, last week and before their illness at quality of sleep examine points, before illness quality of sleep is bad 1 1.5%, is good 88.5%. Last week, sleep quality is bad 66.2%, sleep quality is good 33.8%. The patients' companent points of quality of life found general well-being 53.80%, physical symptoms and activity 51.40%, sleep dysfunction 56.77%, appetite 64.46%, sexual dysfunction 41.04%, cognitive function 66.95%, medical interraction 42.62%, social participation and work performance 44.46%. In the conclusion of the research, sleep disorders of patients with cancer between quality of life was negative connect, increase insomnia quality of life get less be found.