Odontojenik kistlerin patogenezinde sitokinlerin rolü
The role of cytokines in the pathogenesis of odontogenic CYSTS
  1. Tez No: 163718
  2. Yazar: BOZKURT KUBİLAY IŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HANİFE ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET Odontojenik kistler insan iskeletinin belki de en sık rastlanan lokal destrüktif lezyonları olmasına karşın indüksiyon ve büyüme mekanizmaları hala tam bilinmemektedir. Bütün kistlerde kemiğin progresif yıkımı hücre büyümesine ve kemiği rezorbe edebilmelerine bağlıdır. Kistlerin büyümesi sadece hidrostatik veya ozmotik basınç gibi biyomekanik teoriler ile açıklamaya çalışmak kist büyümesinin hücresel yönünü ve kemik yıkmamın biyokimyasını göz ardı etmektedir. Son zamanlarda odontojenik kistlerin interlökinler (IL' ler) ve başka sitokinleri sentezleyebildiği gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı odontojenik kistlerin patogenezinde sitokinlerin rolünü genel olarak incelemek ve bu lezyonlarda IL- I?, IL-6 ve IL-8 seviyelerini biyokimyasal olarak araştırmaktı. Klinik ve radyolojik bulguları değerlendirildiğinde odontojenik kist ön tanısı konulan 26 lezyon çalışmaya dahil edildi. 26 odontojenik kistten 15'inin radiküler, 7' sinin dentigeröz ve 4 tanesinin de keratokist olduğu belirlendi. Bu lezy onlardan iğne aspirasyonu ile kist sıvısı alındı. Örneklerdeki İL- I?, IL-6 ve IL-8 miktarlarım tespit etmek amacıyla her IL için spesifik ELISA kitleri kullanıldı. Elde edilen sonuçlara göre kistin lokalizasyonu ve kist büyüklüğü ile lezyonun içerdiği IL miktarı arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır (p>0.05). Fakat IL tipleri karşılaştırıldığında küçük kistlerde IL-ip miktarının IL-8'e göre daha az, büyük kistlerde ise IL-I?'nın IL-6 ve IL-8'e göre daha az olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although odontogenic cysts are probably the most often encountered local destructive lesions of human skeleton, their induction and growth mechanisms are still not well known. In all cysts, progressive bone destruction depends on cell growth and ability of bone resorption. An attempt to explain the cyst growth by only biomechanical theories, such as hydrostatic or osmotic pressure, neglects the cellular aspect of cyst growth and biochemistry of bone destruction. It has been recently demonstrated that odontogenic cysts could synthesize interleukins (ILs) and other cytokines. The aim of this study was to review the role of cytokines in cyst growth and to investigate IL-I?, IL-6 and IL-8 levels in these lesions biochemically. 26 lesions which were diagnosed as an odontogenic cyst based upon clinical and radiological findings were included to this study. It was established that 15 of the lesions were radicular cysts, 7 were dentigerous cysts and the remaining 4 lesions were keratocysts. By using fine needle aspiration technique, cystic fluid were taken from these lesions. Specific ELISA kits were used for each IL in order to determine IL-I?, IL-6 and IL-8 levels in the samples. According to our results, there was no relationship between the IL levels and localization or size of the lesions (p>0.05).