Üst çene dişlerinin maksiller sinüzitle ilişkisi üzerine bir araştırma
- Tez No: 9291
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET 1986 ve 1989 tarihleri arasında maksiller sinüzit şikayeti ile kliniğimize başvuran 46 hasta klinik ve istatistiki olarak araştırıldı. 46 hastadan 31 'i erkek ve 15 1 bayandı. Bu araştırmanın sonuçları üst birinci molar dişlerin en sık, üst ikinci premolar dişlerin ikinci derecede sıklıkla odontojen sinüzitin sebebi olduğunu göstermiştir. Oro-antral fistüllerin odontojen sinüzit etyolojisinde en sık görülen sebep olduğunu bulduk. Diğer taraftan oro-antral fistüller genellikle diş çekimlerinde, kist ve tümör operasyonlarında meydana getirilir. Sosyo ekonomik şartlar ve diş eksikliği istatistiksel olarak önemli bulunmadı, fakat kötü ağız hijyeni odontojen sinüzit etyolojisinde predispozan sebep olarak bulundu. Klinik sonuçlar daha önceden yapılmış diğer klinik çalışmalarla mukayese edilmiştir. Oro-antral fistül oluşmuş 31 hasta, bukkal flep ve palatal flep yöntemi ile cerrahi olarak tedavi edilmiştir. Bunlardan 4 tanesine Caldwell-Luc operasyonu uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Forty six patients referring to our clinic with the complaint of maxilary sinusitis between 1986 and 1989 were observed both clinically and statistically. Of 46 patients 31 were male and 15 were female. The results of this study indicated that the upper first molar teeth were the most frequently and the upper second premolar teeth were the second frequently causitive factors of the odontogenic sinusitis. We found that oroantral fistulas were the most common cause in the etiology of odontogenic sinusitis. On the other hand oroantral fistulas are commonly preduced durign tooth extractions, cyst and tumor operations performing in the upper jaw. Socio economic conditions and missing teeth weren't significant statistically, but poor oral hygiene was found predisposing factor in the etiology of odontogenic sinusitis. The clinical results were compared to those of the other previous clinical studies. Thirty one patients who have oroantral fistulas were operated by buccal flap and palatal flap. Four of them treated with Caldwell-Luc operation.